Grupa pielgrzymów z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej pod koniec kwietnia udała się w podróż, której celem była wyjątkowa miejscowość.
Wyruszyli już 24 kwietnia, a w drodze towarzyszyły im Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP czy rozważania historii św. Maksymiliana Marii Kolbego.
– To wprowadzenie do pierwszego miejsca, które odwiedziliśmy. Było nim poświęcone temu świętemu centrum w Harmężach koło Oświęcimia. Ten ośrodek pamięci i modlitwy powstał w miejscu, gdzie zasypywano zbiorniki wodne prochami z krematorium oświęcimskiego. Na miejscu naznaczonym cierpieniem i męczeństwem wielu tysięcy osób franciszkanie wybudowali kościół wraz z klasztorem. W podziemiach tejże świątyni mogliśmy podziwiać wystawę autorstwa byłego więźnia KL Auschwitz – Mariana Kołodzieja pt. „Klisze pamięci. Labirynty”. Przedstawione prace wykonane były głównie ołówkiem i przybliżyły zwiedzającym historię ludzi zniewolonych w obozie – wspomina Małgorzata.
Kolejnego dnia noworudzianie udali się do katedry pw. Wniebowzięcia NMP na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach, a następnie do opactwa benedyktynów przy sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które znajduje się właśnie na Świętym Krzyżu (zwanym również Łysą Górą). – Dla mnie najważniejszym momentem była adoracja krzyża w kaplicy Oleśnickich, w której przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Jej wnętrze zdobią freski Macieja Rejchana oraz nagrobek fundatorów kaplicy Mikołaja i Zofii Oleśnickich. Potem udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczego, gdzie usłyszeliśmy i zobaczyliśmy prehistorię Gór Świętokrzyskich – dodaje Łucja.
Kolejny dzień pielgrzymi spędzili w Sandomierzu. Tam zobaczyli Bramę Opatowską i bazylikę katedralną Narodzenia NMP. Ostatniego dnia udali się do opactwa cystersów w Jędrzejowie.