Nowy numer 23/2021 Archiwum

Zanim wyruszą porządkować polskie cmentarze

Młodzież ze szkoły w Jaworzynie Śląskiej kwestowała w kilku parafiach diecezji na akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Od kilku lat uczniowie z gimnazjum, a obecnie szkoły podstawowej, są najlepsi na Dolnym Śląsku w zbiórce funduszy na ratowanie polskich cmentarzy na Kresach. Tym razem prosili o pomoc m.in. w parafii katedralnej w Świdnicy, w Jaworzynie Śląskiej i Wierzbnej.

- Zbieramy fundusze wiosną przy kościołach oraz 1 listopada na cmentarzach. Finanse przekazujemy do głównego organizatora akcji. Dzięki nim możliwe są wyjazdy i porządkowanie polskich mogił. Dla młodzieży te wyjazdy są bardzo pożyteczne, uczą się polskości. Zawsze udaje nam się zebrać ponad 10 tysięcy złotych. Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz księżom za przychylność - mówił Marcin Kruk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej.

W niedzielę 5 maja pod katedrą kwestowały m.in. uczestniczki poprzednich wyjazdów na Ukrainę.

- Rok temu byłam w Czerniowcach. Kiedy tam sprzątałam i odkopywałam te groby, bo niektóre są naprawdę bardzo zaniedbane, to mogłam poczuć historię. Wróciłam zmęczona, ale usatysfakcjonowana - przyznała Julia, uczennica trzeciej klasy gimnazjum.

Wiktoria jest absolwentką gimnazjum w Jaworzynie. Wyjeżdżała już dwa razy pracować przy grobach.

- Kiedy po roku wróciliśmy do Rokitnej, to w poprzednio posprzątane miejsca nie wyglądały dobrze. Musieliśmy zrobić wszystko od nowa, bo na miejscu nie ma komu dbać o cmentarze. Przykro na to patrzeć, dlatego trzeba tam wracać i podejmować tę pracę - stwierdziła licealistka.

W tym roku w lipcu kolejna kilkunastoosobowa grupa wyjedzie na Ukrainę. Koordynatorami akcji w SP w Jaworzynie Śląskiej są Wiesław Dybeł i Marcin Kruk.

Świdniczanie będą mogli wesprzeć to szczytne przedsięwzięcie jeszcze 19 maja. Zbiórka zostanie przeprowadzona w niedzielę po Mszach św. w parafii pw. św. Józefa przy ul. Kotlarskiej.

Akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizuje Fundacja Studio Wschód i TVP Polonia pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. W jej ramach wolontariusze, głównie uczniowie dolnośląskich szkół, porządkują i inwentaryzują zapomniane polskie nekropolie, które niszczeją na Ukrainie. Podczas ubiegłorocznych wakacji wolontariusze pracowali przy porządkowaniu 140 kresowych nekropolii, a ponad 200 tysięcy uczniów przekazało na ten cel jedną symboliczną złotówkę. Jak informują organizatorzy, to największa tego typu akcja w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama