Podczas uroczystej Mszy św. z okazji jubileuszu miasta biskup Adam Bałabuch przypomniał, że najważniejszym prawem międzyludzkim jest przykazanie miłości.
- Kroniki podają, że przed 1319 rokiem była tu osada, a w niej świątynia poświęcona św. Michałowi Archaniołowi. Od początku życie tej społeczności kształtowało się wokół wiary w Jezusa Chrystusa. Kształtowało je nowe przykazanie. To dzięki niemu potrafimy się szanować, służyć sobie i wzajemnie się o siebie troszczyć - mówił świdnicki biskup pomocniczy.
W homilii pytał, czy w Starym Testamencie nie było zobowiązania do miłości Boga i bliźniego, że Jezus mówi o nowym przykazaniu?
- Owszem, przykazanie miłowania Bóg dał narodowi izraelskiemu. Nowość danego nam przez Jezusa polega na jego wymiarze społecznym. Chrystus mówi: „abyście się wzajemnie miłowali”. Miłość ma obejmować nasze relacje. Drugą nową kwestią jest miara tej miłości: „tak, jak Ja was umiłowałem”. To znaczy aż po krzyż, aż po oddanie swojego życia - akcentował bp Bałabuch.
Uczestnicy Eucharystii modlili się za wszystkich mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, ale szczególnie za strażaków, kominiarzy i piekarzy, którymi opiekuje się św. Florian - patron miasta.
Po Mszy św. spod kościoła pw. św. Michała Archanioła przez miasto przeszedł wielobarwny pochód. Prowadziło go ponad 100 motorów. Kilkadziesiąt par szło w rytmie poloneza. Służby mundurowe oraz organizacje reprezentowane były przez poczty sztandarowe. Wśród uczestników uroczystości byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz samorządowcy, a także delegacje z zaprzyjaźnionych miast z Czech i Niemiec. Podczas świętowania Bystrzyckie Bractwo Rycerskie przedstawiło akt nadania praw miejskich Bystrzycy Kłodzkiej, a dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 spektakl pt. „Legenda Herbu Bystrzyckiego”. W programie były również m.in. koncerty, pokaz świetlny i jarmark rozmaitości. Dwudniowe uroczystości 700 rocznicy odbyły się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.