GN 43/2020 Archiwum

Miłość jest najważniejszym prawem międzyludzkim

Miasto, któremu patronuje św. Florian, obchodziło 19 maja swoje urodziny. Punktem kulminacyjnym świętowania była Eucharystia w kościele św. Michała Archanioła.

Podczas homilii biskup Adam Bałabuch przypomniał, że spośród różnych praw społecznych najważniejsze jest przykazanie miłości. – Kroniki podają, że jeszcze przed nadaniem Bystrzycy praw miejskich, czyli przed 1319 rokiem, była tu osada, a w niej świątynia poświęcona św. Michałowi Archaniołowi. Od początku więc życie tej społeczności kształtowało się wokół wiary w Jezusa Chrystusa. Kształtowało je nowe przykazanie. To dzięki niemu potrafimy się szanować, służyć i troszczyć się o siebie wzajemnie – mówił świdnicki biskup pomocniczy.

W homilii pytał, czy w Starym Testamencie nie było zobowiązania do miłości Boga i bliźniego, skoro Jezus w Ewangelii mówi o nowym przykazaniu.

– Owszem, Bóg dał narodowi izraelskiemu przykazanie miłowania. Nowość Jezusowego nakazu polega na jego wymiarze społecznym. Chrystus mówi: „abyście się wzajemnie miłowali”. Drugą nowością jest miara tej miłości: „tak, jak Ja was umiłowałem”. To znaczy aż po krzyż, aż po oddanie swojego życia – akcentował bp Bałabuch. Uczestnicy Eucharystii modlili się za wszystkich mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, ale szczególnie za strażaków, kominiarzy i piekarzy, którym patronuje św. Florian.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama