Nowy numer 48/2022 Archiwum

Stypendyści fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na dniu skupienia w Polanicy-Zdroju przejdź do galerii

Już kolejny raz to dom rekolekcyjny ojców sercanów został wybrany na miejsce spotkania stypendystów papieskiej fundacji.

Organizatorem trwającego od 24 do 26 maja dnia skupienia był ks. Marek Korgul, odpowiedzialny w diecezji świdnickiej za Dzieło Nowego Tysiąclecia. Do poprowadzenia rozważań zaproszono ks. dr. Dariusza Kowalczyka, prezesa zarządu fundacji w Warszawie. Tym razem udało się przygotować to spotkanie wraz z diecezją legnicką. – Mogliśmy poznać młodzież taką jak my z sąsiedniej diecezji, nabyć nowe znajomości i wspólnie dzielić się swoimi radościami – cieszy się Hubert, jeden z uczestników.

Tematem dni skupienia był hasło roku duszpasterskiego: „W mocy Bożego Ducha”. – Prelegent sięgał to tekstów zawierających nauczanie św. Jana Pawła II poświęconych głównie cechom, jakie powinien posiadać chrześcijanin. Przytoczył też i komentował wypowiedź Jana Pawła II, w którym mówił o tym, jakimi zasadami i wartościami w życiu powinien kierować się człowiek wierzący w Chrystusa, z jakimi trudnościami może się zetknąć, na jakie nieprzychylne reakcje innych może natrafić w swoim życiu i jak powinien w takich sytuacjach się zachować. Mówił także o stałej współpracy z Duchem Świętym dla rozwijania swoich talentów, życiowych marzeń i pasji – wspomina ks. Damian Mroczkowski, który wraz z ks. Jarosławem Kowalczykiem, Beatą Dzierżyk i Marią Szcześniak zajmowali się młodzieżą.

Codzienna Msza św., wspólna modlitwa Liturgią Godzin, okazja do sakramentu pokuty, ale przede wszystkim czas do lepszego poznania się z tymi, którzy dopiero w tym roku dołączyli do grona stypendystów. – Trzeba im było wszystko pokazać, wytłumaczyć, no i nauczyć naszych tańców obozowych: „belgijki” i „skrzypka” – dodaje starszy stypendysta.

W czasie dwudniowych rekolekcji odbyło się również spotkanie z ks. Korgulem, który przypomniał, że otrzymane stypendia mają motywować do osiągania jak najlepszych wyników w nauce, angażowania się w wolontariat oraz w życie swoich parafii.

Obecnie w diecezji świdnickiej mamy 44 stypendystów, którzy uczęszczają do szkół podstawowych i liceów. Większą część stypendystów stanowią studenci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy