Nowy numer 43/2020 Archiwum

Odkryli zabytki kłodzkich wsi przejdź do galerii

Młodzi detektywi wraz z nauczycielem odnaleźli i opisali 65 obiektów historycznych, wśród których najwięcej jest małej architektury sakralnej.

Kilkunastu uczniów z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości działających w nieformalnej grupie Detektywi Przeszłości zakończyło prace nad projektem „Kulturowe skarby kłodzkich wsi – zabytki, które warto zobaczyć”. Pod kierunkiem Marka Królikowskiego, historyka, od marca szukali zabytkowych obiektów w: Gorzuchowie, Łącznej, Święcku, Wilczej i Wojborzu.

Obok krzyży, kapliczek i figur sfotografowali i opisali też dawne gospody, dwory, szkoły czy pozostałości pieca wapiennego. Efektem czterech miesięcy pracy jest folder, gra terenowa, przewodnik z opisem obiektów w trzech językach: polskim, czeskim i niemieckim oraz strona internetowa. Materiały informacyjne trafią do Punktu Informacji Turystycznej w Kłodzku, ale też do poszczególnych miejscowości, w których pracowali Detektywi Przeszłości.

Podczas spotkania podsumowującego projekt, które odbyło się w Gorzuchowie 30 maja, opowiedzieli o swoich działaniach oraz o planach na przyszłość.

Projekt dofinansowany przez Fundację Polskiego Zakładu Ubezpieczeń oraz Gminę Kłodzko był największym spośród zrealizowanych dotąd przez tę grupę przedsięwzięć. Więcej na ten temat można będzie przeczytać w najbliższym (23/2019) numerze Świdnickiego Gościa Niedzielnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama