Nowy numer 22/2020 Archiwum

Odkryli zabytki kłodzkich wsi przejdź do galerii

Młodzi detektywi wraz z nauczycielem odnaleźli i opisali 65 obiektów historycznych, wśród których najwięcej jest małej architektury sakralnej.

Kilkunastu uczniów z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości działających w nieformalnej grupie Detektywi Przeszłości zakończyło prace nad projektem „Kulturowe skarby kłodzkich wsi – zabytki, które warto zobaczyć”. Pod kierunkiem Marka Królikowskiego, historyka, od marca szukali zabytkowych obiektów w: Gorzuchowie, Łącznej, Święcku, Wilczej i Wojborzu.

Obok krzyży, kapliczek i figur sfotografowali i opisali też dawne gospody, dwory, szkoły czy pozostałości pieca wapiennego. Efektem czterech miesięcy pracy jest folder, gra terenowa, przewodnik z opisem obiektów w trzech językach: polskim, czeskim i niemieckim oraz strona internetowa. Materiały informacyjne trafią do Punktu Informacji Turystycznej w Kłodzku, ale też do poszczególnych miejscowości, w których pracowali Detektywi Przeszłości.

Podczas spotkania podsumowującego projekt, które odbyło się w Gorzuchowie 30 maja, opowiedzieli o swoich działaniach oraz o planach na przyszłość.

Projekt dofinansowany przez Fundację Polskiego Zakładu Ubezpieczeń oraz Gminę Kłodzko był największym spośród zrealizowanych dotąd przez tę grupę przedsięwzięć. Więcej na ten temat można będzie przeczytać w najbliższym (23/2019) numerze Świdnickiego Gościa Niedzielnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama