Monografia dolnośląskiej Jerozolimy oraz konferencja historyczna zwieńczyły obchody 800-lecia kultu maryjnego.
Wraz z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej ojcowie franciszkanie zorganizowali 31 maja sympozjum prezentujące historię regionu, rozwój wiary katolickiej na Dolnym Śląsku, a przede wszystkim dzieje parafii i kultu Matki Bożej w Wambierzycach oraz postaci zasłużonych dla tego miejsca – ks. Emanuela Zimmera, proboszcza z początku XX wieku, oraz muzyka Ignaza Reimanna.
Ważnym momentem była prezentacja pierwszego polskiego wydania historii Wambierzyc autorstwa ks. Emanuela Zimmera pt. „Wambierzyce. Historia miejsca pielgrzymkowego od jego początku aż do lat 20. XX w.”. Książka ma ponad 600 stron i zawiera kilkadziesiąt ilustracji oraz zdjęć samego sanktuarium i Wambierzyc.
W konferencji w Domu Pielgrzyma im. Świętej Rodziny uczestniczyli historycy, pasjonaci przeszłości ziemi kłodzkiej, nauczyciele oraz osoby związane z sanktuarium. Zwieńczeniem odpustowego dnia była Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha. Homilię wygłosił bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki. Podkreślił w niej, że ludzie przez wieki przychodzili do wambierzyckiej Maryi z różnych części Polski i Europy, by szukać pokrzepienia i napełnić się Bożym światłem.
Na zakończenie wyrazy wdzięczności dla kustoszów sanktuarium oraz burmistrza miasta i gminy Radków złożył minister prowincjalny franciszkanów o. Alan Brzeski OFM.
Więcej w najbliższym numerze (23/2019) "Świdnickiego Gościa Niedzielnego".