Nowy numer 22/2020 Archiwum

100 lat obecności pallotynów w Ząbkowicach

Konferencja naukowa oraz festyn rodzinny to kolejne odsłony świętowania wieku działalności Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego na ziemi ząbkowickiej.

Uczestnicy sobotniego sympozjum mogli dowiedzieć się przede wszystkim o początkach działalności księży pallotynów, którzy przybyli do Ząbkowic Śląskich, ówczesnego Frankenstein, w 1919 roku. W ciągu kilku lat wybudowali kościół i budynek małego seminarium. Przez lata podejmowali pracę duszpasterską, formacyjną, wychowawczą, a także prowadzili gospodarstwo rolne.

- Po II wojnie światowej dom i kościół przejęli polscy pallotyni. To przykład tego, jak Kościół - pomimo burzliwych dziejów i dramatycznych wstrząsów historii - realizuje swoją misję głoszenia Chrystusa. Zmieniły się granice, zmienił się język, odeszli Niemcy, przyszli Polacy, a klasztor pozostał - podkreślał ks. dr Adrian Galbas SAC, prowincjał Prowincji Zwiastowania Pańskiego.

Siostra dr Marcelina Migacz ISSM ukazała ząbkowicki konwikt jako kolebkę Ruchu Szensztackiego w Polsce.

- Duchowość tę przywieźli tutaj księża pallotyni, wychowankowie ks. Józefa Kentenicha. On sam zresztą wielokrotnie przybywał do Ząbkowic i zaszczepiał wśród uczniów pallotyńskich powierzenie życia Matce Bożej. Na początku lat 30. klerycy wybudowali przy ul. Piastowskiej kaplicę Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. W niej miało miejsce pierwsze poświecenie Maryi. Praca w duchu szensztackim prowadzona była również wśród młodzieży świeckiej. Powstały grupy w Świdnicy i Dzierżoniowie - referowała siostra Migacz.

Zebrani wysłuchali także wystąpień o św. Wincentym Pallottim i istocie stowarzyszeń życia apostolskiego. Nie zabrakło osobistych wspomnień osób, które przed laty były uczniami księży pallotynów.

Opracowane wcześniej materiały z konferencji 1 czerwca dostępne były w formie publikacji pt. „100-lecie obecności Pallotynów w Ząbkowicach Śląskich”. Inicjatywę zrealizowano przy współpracy z kołem naukowym „Consecratio Vitae” działającym przy Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Księża pallotyni zapraszają 2 czerwca na ząbkowicki rynek, gdzie o godz. 14.00 rozpocznie się festyn rodzinny.

Festyn rodzinny to jedno z jubileuszowych wydarzeń   Festyn rodzinny to jedno z jubileuszowych wydarzeń
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama