Tamara Włodarczyk zaprezentowała 5 czerwca w Bibliotece pod Atlantami „Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region wałbrzyski”.
Publikację przygotowała wraz z Ignacym Einhornem. Autorzy ukazują w niej ślady wyznawców judaizmu i osób pochodzenia żydowskiego pozostawione w 16 miejscowościach byłego województwa wałbrzyskiego. Sięgnęli aż do czasów średniowiecza, prezentując m.in. strzegomską synagogę pochodzącą z połowy XIV wieku – obecny kościół św. Barbary.
Książka jest też opowieścią o powojennym świecie żydowskim, którego już dzisiaj nie ma, a w latach 40. i 50. XX w. był wyjątkiem na skalę ogólnopolską. Żydzi utworzyli w tej części Dolnego Śląska pewnego rodzaju autonomię, która objawiała się niezależnym życiem kulturalnym, społecznym, gospodarczym i politycznym.
Zebrani żywo reagowali na informacje o ludziach i obiektach zwiazanych z Wałbrzychem.– Duży nacisk położyliśmy na oddanie głosu Żydom, którzy tu mieszkali. Sięgnęliśmy do wspomnień publikowanych na łamach prasy żydowskiej oraz tych, które ukazały się w formie książkowej. Wspominają więc Żydzi niemieccy, ale swoje opowieści snują też polscy Żydzi, którzy mieszkali tu po II wojnie światowej – mówiła Tamara Włodarczyk.
Wśród wielu bohaterów publikacji współautorka wymieniła m.in. św. Teresę Benedyktę od Krzyża, urodzoną we Wrocławiu, a związaną też z Dusznikami, błogosławionego księdza Gerharda Hirschfeldera, który urodził się w Kłodzku, a zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau. Włodarczyk wspomniała też późniejszego ambasadora Izraela w Polsce – Schewacha Weissa, który przez kilka lat mieszkał w Głuszycy. Nie zabrakło zdjęć dokumentujących swoisty wałbrzyski ewenement – żydowskich górników. W 1947 roku w przemyśle górniczym i hutniczym pracowało w Wałbrzychu prawie 600 Żydów.
Przewodnik zawiera propozycje tras turystycznych. W publikacji umieszczono 145 zdjęć czarno-białych i 220 kolorowych. Książkę wydało Wydawnictwa AdRem z Jeleniej Góry.
Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z wałbrzyski oddziałem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
W programie środowego spotkania przewidziano również koncert muzyki żydowskiej.