Nowy numer 21/2020 Archiwum

Trwa XV Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w diecezji świdnickiej

Tematyka roku duszpasterskiego „w mocy Bożego Ducha” skłania nie tylko do refleksji nad jego teoretycznymi zagadnieniami, ale i na praktycznym zastosowaniu w życiu.

Stąd pomysł na cykl prelekcji towarzyszących trwającemu od 2 do 9 czerwca Tygodniowi Kultury Chrześcijańskiej. – Korzystając z wiedzy wykładowców Papieskiego Wydziału Teologicznego i naszego świdnickiego seminarium, chcieliśmy w taki sposób ułożyć program, by dotykał on zarówno tematów biblijnych, wynikających z Tradycji Kościoła, ale i bardzo praktycznych, jak działanie Ducha Świętego w małżeństwie czy w sakramencie bierzmowania – wyjaśnia ks. Tadeusz Chlipała, rektor świdnickiego WSD.

Czytaj także: ks. prof. Bogdan Ferdek: Czego Duch Święty szuka w małżeństwie?

Wykłady odbywają się w Świdnicy, Wałbrzychu, Dzierżoniowie i Świebodzicach. Prelegenci mówili o Duchu Świętym u Ojców Kościoła (ks. Paweł Traczykowski), w Piśmie Świętym (ks. Jan Klinkowski), Jego relacji z Maryją (ks. Zbigniew Chromy) czy działaniach w historii Kościoła (ks. Krzysztof Moszumański). Nie brakło też wykładów odnoszących się do współczesności i indywidualnej formacji.

- Organizm duchowy to nadprzyrodzone uposażenie człowieka, które otrzymujemy w momencie chrztu św. Tak przynajmniej nazywają go klasyczni teologowie duchowości w odróżnieniu od organizmu fizycznego, który również ma pewne uposażenie, bo przecież każdy organ pełni inną rolę. I to, co się mieści pod pojęciem organizmu duchowego to tzw. łaski podstawowe. W węższym znaczeniu możemy do nich zaliczyć łaskę uświęcającą, cnoty teologalne, dary Ducha Świętego. W szerszym dodaje się jeszcze cnoty moralne (w tym kardynalne) i łaski aktualne – wyjaśniał ks. Mirosław Rakoczy w kościele pw. Ducha Świętego w Świdnicy. Opisując organizm duchowy, odnosił się do codziennego życia każdego chrześcijanina.

Zwieńczeniem tygodniowego cyklu spotkań będzie V Festyn Rodzinny w parafii pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie, gdzie wśród atrakcji znajdą się występy chrześcijańskich zespołów i scholii, jak również mecz piłki nożnej, w którym zmierzą się klerycy świdnickiego WSD z rodzicami dzieci i młodzież z dzierżoniowskiej parafii.

Plakat z całym programem można znaleźć tutaj.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama