Nowy numer 22/2020 Archiwum

Episkopat przyjeżdża do Świdnicy i Wałbrzycha

Już w najbliższy czwartek i piątek, 13 i 14 czerwca, w diecezji świdnickiej odbędzie się 383. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup Ignacy Dec zaprosił pasterzy Kościoła na jubileusz z XV-lecia diecezji świdnickiej. Głównym momentem świętowania będzie Eucharystia w katedrze św. Stanisława i św. Wacława 13 czerwca o godz. 18.00. Uroczystościom przewodniczyć będzie oraz homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Natomiast 14 czerwca o godz. 7.30 celebrowana będzie Msza św. z udziałem episkopatu w sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego w Wałbrzychu, której przewodniczyć będzie i wygłosi homilię abp Wojciech Polak, prymas Polski.

- Mam nadzieję, że obie celebry eucharystyczne zgromadzą nie tylko mieszkańców Świdnicy i Wałbrzycha, ale staną się okazją do modlitewnego spotkania przedstawicieli całej diecezji. Niech obecność księży biskupów wśród nas i możliwość udziału we Mszy św. będzie przez nas wykorzystaną okazją do wspólnej modlitwy w intencji Kościoła i Ojczyzny - w specjalnym komunikacie do diecezjan pisał bp Ignacy Dec.

Pierwszego dnia obrad prezentowany będzie program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok liturgiczny 2019/2020, sprawy Komisji Nauki Wiary i Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, kwestie migracji, duszpasterstwa kobiet oraz liturgiczne. Sprawozdanie z rocznej działalności złoży ks. dr Piotr Kroczek, Kościelny Inspektor Danych Osobowych. 13 czerwca odbędą się również wybory sekretarza generalnego KEP, gdyż upływa 5-letnia kadencja bp. Artura Mizińskiego.

Drugi dzień obrad poświęcony będzie w przeważającej części kwestii wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych. Temat ten zaprezentuje biskupom abp Charles Scicluna, sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary, który należy do grona osób koordynujących te kwestie z ramienia Stolicy Apostolskiej. Został on zaproszony przez Konferencję Episkopatu Polski w czerwcu ubiegłego roku. Z kolei abp Wojciech Polak, który jest delegatem episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zaprezentuje postanowienia podjęte na ostatnim zebraniu Rady Stałej KEP, mające na celu doskonalenie systemu prewencji oraz pomocy ofiarom. Tej samej tematyki dotyczyć będzie wystąpienie ks. prof. Piotra Majera, który omówi kwestie wdrożenia w życie dokumentu papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”, obowiązującego w całym Kościele katolickim od 1 czerwca br.

Biskupi będą obradować w Hotelu Maria w Wałbrzychu. Program konferencji nie obejmuje zwiedzania Świdnicy. Dla chętnych przewidziana jest natomiast wizyta w Zamku Książ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama