Nowy numer 27/2020 Archiwum

Są tu od wieku

Sympozjum naukowe oraz festyn rodzinny to kolejne odsłony świętowania 100 lat działalności Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego na ziemi ząbkowickiej.

Uczestnicy konferencji usłyszeli o początkach działalności księży pallotynów, którzy przybyli do Ząbkowic Śląskich, ówczesnego Frankenstein, w 1919 roku. W ciągu kilku lat wybudowali kościół i budynek małego seminarium. Podejmowali pracę duszpasterską, formacyjną, wychowawczą, a także prowadzili gospodarstwo rolne.

– Po II wojnie światowej dom i świątynię przejęli polscy pallotyni. To przykład tego, jak Kościół – pomimo burzliwych dziejów i dramatycznych wstrząsów historii – realizuje swoją misję głoszenia Chrystusa. Zmieniły się granice, zmienił się język, odeszli Niemcy, przyszli Polacy, a klasztor pozostał – podkreślał ks. Adrian Galbas SAC, prowincjał Prowincji Zwiastowania Pańskiego. Siostra Marcelina Migacz ISSM mówiła o początkach Ruchu Szensztackiego w Polsce, który rodził się właśnie w ząbkowickim konwikcie.

– Duchowość tę przywieźli księża pallotyni, wychowankowie ks. Józefa Kentenicha. On sam zresztą wielokrotnie przybywał do Ząbkowic. Na początku lat 30. klerycy wybudowali tutaj kaplicę Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. W niej miało miejsce pierwsze zawierzenie się Maryi. Praca w duchu szensztackim prowadzona była również wśród młodzieży świeckiej, dorosłych, a szczególnie kobiet. Powstały grupy w Świdnicy i Dzierżoniowie – mówiła s. Migacz.

Zebrani wysłuchali także referatów o św. Wincentym Pallottim oraz o tym, czym charakteryzują się stowarzyszenia życia apostolskiego. Nie zabrakło osobistych wspomnień osób, które przed laty były uczniami księży pallotynów. Materiały z konferencji już 1 czerwca dostępne były w formie publikacji pt. „100-lecie obecności pallotynów w Ząbkowicach Śląskich”.

W niedzielę 2 czerwca księża pallotyni spotkali się z rodzinami na ząbkowickim rynku. Na festyn złożyły się okolicznościowe wystąpienia, koncerty i zabawy. Było też smaczne jedzenie.

Ostatnim jubileuszowym akcentem będą uroczystości z udziałem nuncjusza apostolskiego i generała zakonu, zaplanowane na 23 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama