O godz. 11 zaczęło się 383. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wcześniej kilkunastu hierarchów zwiedziło zamek Książ.
Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy KEP, poinformował, że dzisiaj podczas obrad polscy hierarchowie zajmą się kwestią programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok liturgiczny 2019/2020. Zaprezentuje go abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Biskupi podejmą również bieżące tematy związane z rodziną, migracją oraz duszpasterstwem kobiet, a także kwestie liturgiczne, które przedstawi bp Adam Bałabuch, przewodniczący komisji.
W związku z upływem pierwszej kadencji pełnienia funkcji sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski przez bp. Artura G. Mizińskiego 13 czerwca zostaną przeprowadzone wybory. Zgodnie ze statutem Konferencji Episkopatu Polski: „Sekretarz Generalny jest wybierany spośród członków Konferencji przez Zebranie plenarne na okres pięciu lat. Funkcję tę można pełnić bez przerwy przez dwie kolejne" (art. 35).
Biskupi podczas obrad obejrzą również film ukazujący diecezję świdnicką i region. O godz. 18.00 wezmą udział w Eucharystii w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy z okazji 15. rocznicy istnienia diecezji świdnickiej. Uroczystościom tym przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.
W dniach 13-14 czerwca Hotel Maria gości przeszło 80 biskupów. W sali obrad na każdego z nich czekał aktualny numer "Gościa Niedzielnego" oraz "Małego Gościa". Wszyscy biskupi otrzymają też od naszej redakcji najnowsze pozycje wydawnicze.
Jutrzejszy dzień rozpocznie się wspólną Eucharystią o godz. 7.30 w sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego w Wałbrzychu, której przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, prymas Polski. Następnie biskupi będą kontynuować obrady w Hotelu Maria do godzin popołudniowych.
Najistotniejszym tematem będzie kwestia wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych. Temat ten zaprezentuje biskupom abp Charles Scicluna, sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary, który należy do grona osób koordynujących te kwestie z ramienia Stolicy Apostolskiej. Jak informuje rzecznik episkopatu, polscy biskupi poprosili abp. Sciclunę, aby przeprowadził dzień studyjny podczas zebrania plenarnego biskupów, bo chcą skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia.