Nowy numer 39/2023 Archiwum

Konsekracja kościoła w Świebodzicach przejdź do galerii

Uroczystego poświęcenia świątyni w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego dokonał biskup Ignacy Dec.

Budowany od ponad 20 lat kościół został poświęcony 16 czerwca, w przeddzień odpustu parafialnego.

- Konsekrację świątyni można porównać do chrztu dziecka. W tym sakramencie przekazujemy je do wspólnoty Kościoła. Dzisiejszą uroczystość można też porównać do święceń kapłańskich. Kiedy święcimy diakona, to go przekazujemy wspólnocie Kościoła. Tę świątynię też przekazujemy - Bogu oraz żywemu Kościołowi - rozpoczynając liturgię, stwierdził bp Ignacy Dec.

Ksiądz Daniel Szymanik, proboszcz parafii, dziękował wszystkim dobrodziejom.

- Dzisiejsza konsekracja jest dziełem Bożej Opatrzności. Dziękujemy Jemu, ale też ludziom, bo bez nich tej świątyni by nie było. Kiedyś kościoły budowali zamożni ludzie. Dzisiaj budują je wierzący - mówił.

Zdzisław Pantal, przewodniczący rady parafialnej, przedstawił kalendarium powstania parafii i budowy świątyni. Przypomniał, że samodzielny ośrodek duszpasterski na os. Piastowskim 1 stycznia 1995 roku powołał biskup legnicki. Jego rektorem ustanowił ks. Zenona Kowalskiego, który z dniem erygowania parafii (21 kwietnia 1995 r.) stał się jej pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła.

- W lipcu 1999 roku były robione pierwsze wykopy pod fundamenty. W 2001 rozpoczęły się prace przy wznoszeniu murów. Pierwsza Msza św. w budującej się świątyni została odprawiona w 2009 roku. Ta świątynia rodziła się w trudach, ale tym bardziej jest bliska naszemu sercu – mówił w imieniu parafian Pantal.

W homilii biskup świdnicki poinformował, że to już 14 świątynia konsekrowana w 15-letniej historii diecezji świdnickiej. Przypomniał też, jaką funkcję pełni kościół.

- To miejsce, gdzie wielbimy Boga i oddajemy Mu cześć. Tutaj też słuchamy Jego słowa. Przyjmujemy Boże pouczenia. W świątyni sprawujemy święte liturgie. Tutaj uaktualnia się dzieło zbawcze - wyliczał ordynariusz świdnicki.

W odpowiedzi na potrzeby kościoła bp Dec obiecał podarować parafii kielich mszalny.

Na zakończenie uroczystości zabrali głos poseł Ireneusz Zyska oraz ks. Jan Gargasewicz, którzy wyrazili wdzięczność zarówno proboszczowi, jak i wiernym za trud podjęty przy wznoszeniu świątyni.

Mszę św. koncelebrowało kilkunastu kapłanów z diecezji oraz spoza. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy, w tym obecny burmistrz Świebodzic Paweł Ozga oraz były włodarz Jan Wysoczański, dyrektorzy szkół i przedszkoli, a także projektanci i wykonawcy świątyni oraz licznie zebrani parafianie. Przed nimi stoją kolejne wyzwania. Trzeba jeszcze m.in. wykonać pozostałą część witraży, zamontować organy, dokończyć chór oraz budowę parkingu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast