Nowy numer 43/2019 Archiwum

Ma to we krwi

Ks. Paweł Pleśnierowicz jest kapłanem od 15 lat, honorowym dawcą – od 22. Nie wie, ile litrów oddał, po 18. przestał liczyć.

Diecezjalny duszpasterz

To jego inicjatywa, a od 9 lat zadanie.

– Na jednej z pielgrzymek usłyszałem, że są diecezjalni duszpasterze honorowych dawców krwi. To mnie zainspirowało. Poszedłem do księdza biskupa z propozycją, żeby także w diecezji świdnickiej zająć się ludźmi związanymi z krwiodawstwem – dawcami i pracownikami stacji. Zgodził się. Powstało Diecezjalne Duszpasterstwo Honorowych Dawców Krwi. A ja dostałem dekret, żeby je organizować – wspomina ks. Paweł.

Był czas, kiedy organizował pielgrzymki do Wambierzyc. Zawiózł tam relikwie św. Maksymiliana Kolbego, patrona krwiodawców. Chodzi na kolędę i opłatek do pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, jedynej takiej placówki w diecezji. Inne miejscowości obsługują ekipy wyjazdowe. Docierają m.in. do: Bielawy, Dzierżoniowa, Kłodzka, Świdnicy, Świebodzic. Kalendarz wyjazdów znajduje się na stronie: www.rckik.walbrzych.pl.

– Zdarza się, że barierą w rozmowach o zrzeszaniu się w koła czy kluby jest mój stan duchowny. Ludzie myślą, że to będzie takie „święte”, a w naszym wałbrzyskim klubie są osoby poszukujące czy niewierzące. Ja sam oddając krew, nie zastrzegam przecież, że ma trafić do osoby wierzącej. Ona trafia do osoby potrzebującej. Kiedyś zapytano mnie, czy oddałbym szpik dla Nergala. Tak. Dla mnie oddawanie krwi to jest realizacji przykazania miłości bliźniego. Jezus mówił: „Nikt nie ma większej miłości, od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół” (J 15,13). A krew to życie – stwierdza kapłan.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama