Nowy numer 44/2020 Archiwum

Potrójna uroczystość w strzegomskiej bazylice przejdź do galerii

Wprowadzenie kanonika kapituły kolegiackiej, odpust parafialny oraz bierzmowanie świętowano 29 czerwca w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Do kapituły kolegiackiej pw. Matki Bożej Strzegomskiej i Świętych Apostołów Piotra i Pawła włączony został ks. Marek Mielczarek. Po wyznaniu wiary i złożeniu przysięgi insygnia oraz strój kanonicki otrzymał z rąk bp. Adama Bałabucha, który przewodniczył liturgii.

Ksiądz Marek Mielczarek jest proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Słupicach w dekanacie dzierżoniowskim. Duchowny pochodzi z Piławy Górnej. Jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła powierzono mu troskę o sprawowanie liturgii w kościele kolegiackim. Przypomnijmy, że instalacja kapituły kolegiackiej odbyła się w czerwcu 2017 roku. Kanoników strzegomskich wyróżnia strój składający się z białego mantoletu obszytego czerwonymi sznurkami, czarnego biretu z różowym pomponem, jak również z dystynktorium i pierścienia.

Biskup Adam Bałabuch udzielił tego dnia również sakramentu bierzmowania. Przystąpiło do niego ponad 130 młodych mieszkańców Strzegomia oraz Stanowic.

W homilii przywołał postacie św. Piotra i św. Pawła. Stwierdził, że nie są oni tylko wzorami, ale też orędownikami. Przypomniał dialogi Chrystusa z Piotrem.

- Jezus pyta, za kogo uczniowie Go uważają. Piotr odpowiada, że jest Mesjaszem, Synem Boga Żywego. Mówi tak, bo uwierzył. Wtedy Jezus ustanawia go głową Kościoła. Pan buduje swoją wspólnotę na wierze. Po zmartwychwstaniu natomiast zwraca się z potrójnym zapytaniem o miłość, bo buduje swój Kościół także na miłości. Tak było na początku i tak jest obecnie. Jezus buduje swój Kościół na wierze i na miłości - podkreślił biskup.

Po Mszy św. odbył się odpustowy piknik parafialny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama