Nowy numer 22/2020 Archiwum

Ćwierć wieku modlą się za pośrednictwem św. Piotra i św. Pawła przejdź do galerii

Srebrny jubileusz parafia na wałbrzyskim Podzamczu przeżywała w dniu odpustu. 29 czerwca niespełna 60 młodych przyjęło sakrament bierzmowania.

Do wspólnego świętowania 25-lecia istnienia parafii proboszcz ks. Ryszard Szkoła zaprosił bp. Ignacego Deca, księży wywodzących się z parafii oraz tych, którzy w niej pracowali. Szczególne ciepło witano ks. Piotra Śliwkę, pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła.

Na początku liturgii ksiądz Szkoła mówił o przygotowaniach parafii do jubileuszu.

- Trwały kilka miesięcy. Najpierw do każdej rodziny trafił różaniec z Ziemi Świętej z prośbą o modlitwę w intencji dobrego przeżycia tego czasu. Modliliśmy się wspólnie modlitwą jubileuszową. W czerwcu natomiast przeżyliśmy misje święte, które głosił o. Piotr Paradowski OFMConv. Od strony materialnej nastąpiła przebudowa prezbiterium: mamy nowe tabernakulum oraz sedilia i ławy - informował gości proboszcz.

Biskup Ignacy Dec podczas homilii przypomniał sylwetki patronów parafii.

- Święci Piotr i Paweł to dwa najważniejsze filary Kościoła, który założył Jezus Chrystus. Każdy z nich był inny i miał inną historię życiową, ale w sprawach wiary byli do siebie podobni. Piotr poczynił dwa ważne wyznania: że Jezus jest Synem Boga oraz że kocha Mistrza. Głosił Chrystusa wśród Żydów. Natomiast Paweł, ze względu na swoje wykształcenie, zaniósł Dobrą Nowinę do cywilizowanego świata - mówił ordynariusz świdnicki.

Kandydatów do bierzmowania zachęcał do przyjęcia z wiarą tego sakramentu, a wszystkich zgromadzonych parafian do wdzięczności zarówno za kościół z kamienia, jak i ten żywy.

Jubileusz był też okazją do podziękowania najbardziej zaangażowanym parafianom za ich ofiarną pomoc. Pierścień św. Stanisława otrzymało 12 osób.

W uroczystości wzięli udział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Romańska.

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła została erygowana 28 czerwca 1994 roku przez biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Pięć lat później święcił on wybudowaną świątynię. Kościół powstał na planie krzyża. Prezbiterium zdobi kilkumetrowym krzyż oraz obraz MB Częstochowskiej. Po obu stronach znajdują się obrazy z wizerunkami patronów parafii, których uwieczniono również na witrażu na ścianie frontowej nad organami. W wieży znajdują się trzy dzwony nazwane: Piotr i Paweł, Maryja Bogarodzica oraz Jan Paweł II.

Więcej o parafii będzie można przeczytać w najbliższym (27/2019) numerze świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama