Nowy numer 43/2020 Archiwum

Od 55 lat służy Kościołowi przejdź do galerii

Ksiądz Józef Strugarek, wieloletni proboszcz w Szczawnie-Zdroju, 30 czerwca obchodził platynowy jubileusz kapłaństwa.

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uroczystą Mszę św. odprawił biskup Ignacy Dec. W homilii ordynariusz świdnicki mówił, że to Bóg powołuje człowieka. Najpierw do życia, a potem do służby. Scharakteryzował też postawę jubilata.

- Ksiądz infułat przejął dewizę św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. W jego kazaniach nigdy nie było nawoływania do odwetu. Nie odkładał też na potem pozytywnych wezwań - dobro trzeba czynić od razu. Przy budowaniu nowej diecezji i jej struktur przedstawiał wnioski korzystne dla Kościoła, a nie dla jakichś interesów - stwierdził.

Również obecny proboszcz ks. Jarosław Żmuda podkreślał jego wierność Bogu i ludziom.

- Dziękuję za wieloletnią troskę o Kościół duchowy i materialny. Jako proboszcz senior modli się ksiądz z nami i służy w różnych okolicznościach. Dziękujemy za kapłaństwo - święty dar, który został przez księdza przyjęty, i za owoce, jakie zrodziła twoja posługa - mówił ks. Żmuda.

Ksiądz Strugarek, dziękując za życzenia, określił obecnych w kościele mianem swoich przyjaciół i rodziny.

- Ja się cieszę tym dniem - platynowym jubileuszem. Mam z Panem Bogiem umowę: ja granicy nie stawiam, ale [chciałbym dożyć] do setki, a wtedy zastanowię się, co dalej. Przejście na emeryturę nie jest łatwe, ale jak się człowiek przyzwyczai, to nie ma nic lepszego - żartował jubilat.

Podkreślał, że Kościół jest święty, bo ma w sobie Bożego Syna - Jezusa Chrystusa.

- Kochajmy Kościół, bo nie ma na świecie drugiej takiej instytucji. On od 2 tysięcy lat broni prawdy o zbawieniu. Zobaczycie, że pomimo burz i zawirowań medialnych Kościół przetrwa - stwierdził ks. Strugarek.

Józef Strugarek urodził się 3 stycznia 1937 roku w Brodnicy. Tam ukończył szkołę średnią. W 1955 r. rozpoczął studia medyczne. Po trzech latach nauki w Akademii Medycznej poszedł do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 29 czerwca 1964 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk metropolity wrocławskiego arcybiskupa Bolesława Kominka. W latach 1966-1968 studiował na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie zdobył tytuł licencjata. Po powrocie na Dolny Śląsk był wikariuszem w Ziębicach, a w latach 1968-1974 sekretarzem kardynała Bolesława Kominka. W roku 1978 został proboszczem w parafii pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, a od 1980 r. w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju. W 1991 r. uzyskał godność prałata. W 2007 r. wyniesiony został do godności infułata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama