Nowy numer 43/2020 Archiwum

Oddały swoich uczniów Jasnogórskiej Matce

Nauczyciele i wychowawcy już po raz 82. przybyli w ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę, wśród nich były panie z Wałbrzycha.

Po niełatwym roku szkolnym nauczycielki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 postanowiły powierzyć Matce Bożej Częstochowskiej uczniów i współpracowników oraz podziękować za wszelkie dobro.

Lucyna Brożyna była pierwszy raz. Mówi, że wróciła odmieniona.

- Jestem bardzo zadowolona z tego czasu. Oddałam Maryi moich uczniów, wszystko, co mi nie wychodziło i co wychodziło, moich bliskich. Prosiłam, żebym zawsze umiałam widzieć w uczniu człowieka. Podczas wykładów przywołano prawo rzymskie, gdzie przede wszystkim liczył się człowiek. To ważne przypomnienie, bo myślę, że obecnie pomija się człowieka. Nie mamy czasu, żeby ze sobą rozmawiać, skupiamy się na konsumpcji. W rzeczywistości szkolnej tak ważny jest wzajemny szacunek - nauczycieli, rodziców i dzieci - stwierdza katechetka.

Dla Agnieszki Chrzanowskiej był to czas na zatrzymanie się, również na modlitwie.

- Na rozesłanie usłyszeliśmy, że mamy piękną misję. Zaglądamy w serca dzieci i młodzieży. Mamy wpływ na kształtowanie sumień i serc młodych ludzi - przywołała słowa bp. Piotra Turzyńskiego.

Wałbrzyskie nauczycielki same zorganizowały wyjazd.   Wałbrzyskie nauczycielki same zorganizowały wyjazd.
Agnieszka Chrzanowska

Pielgrzymka organizowana jest tuż po zakończeniu roku szkolnego. W tym roku 1 i 2 lipca do Częstochowy zjechało ok. 5 tys. osób. Wśród gości był nowy minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „W imię przyszłości kultury”.

Podczas sympozjum 1 lipca nauczyciele wysłuchali wykładów dr. hab. Henryka Kieresia, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pt. „Kultura sposobem bycia człowieka w świecie” oraz ks. Henryka Zielińskiego, redaktora naczelnego tygodnika „Idziemy”, pt. „Przyszłość kultury polskiej i chrześcijańskiej w świecie odwróconym na opak”. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona 2 lipca w południe na jasnogórskim szczycie. Przewodniczył jej Edward Dajczak, biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, wieloletni delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli, a koncelebrował m.in. bp Piotr Turzyński, obecny delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama