GN 24/2021 Otwarte Archiwum

Czas na decyzję

W pierwszym naborze do świdnickiego WSD zgłosiło się 5 kandydatów. Kolejni mogą złożyć dokumenty do 10 września.

Wybór seminarium nie jest decyzją o zawodzie, ale o kształcie całego życia. Wymaga zastanowienia. Niekiedy okres wakacji, odpoczynku, wyciszenia pomaga zajrzeć w głąb siebie i poszukać odpowiedzi na pytanie: „Jakie jest moje powołanie?”. Czterech mężczyzn z diecezji świdnickiej i jeden z legnickiej już podjęło decyzję o wyborze życia całkowicie oddanego Bogu. 9 lipca zdawali egzamin kwalifikacyjny i mieli rozmowę wstępną. Sprawdzian pisemny miał formę testu wyboru i obejmował zagadnienia z teologii – prawdy wiary i znajomość Pisma Świętego oraz adhortacji papieża Franciszka „Evangelii gaudium”. Natomiast rozmowa dotyczyła rozumienia prawd wiary i dawała okazję do osobistego poznania kandydata.

– Problemem nie jest sama decyzja, ale odwaga młodych ludzi. Wiele osób zostaje powołanych, ale nie ma odwagi, żeby pójść za tym głosem. Powody są różne – możliwości, jakie daje współczesny świat, kwestia opinii bliskich, wyobrażenie o tym, co człowieka na tej drodze czeka. My do końca chcemy się asekurować, a wtedy nasze decyzje nie są właściwe. Trzeba zaufać. Jeśli wewnątrz mam poczucie, że jest to moja droga życia, to nie ma się co zastanawiać – zachęca ks. dr Tadeusz Chlipała, rektor WSD. Dodaje, że nie wszyscy przyjęci do seminarium kończą je. – Część odchodzi, zakłada rodziny, pomaga w parafiach. Służba Bogu odbywa się przecież także na drodze powołania małżeńskiego. To jest bogactwo Kościoła. Pobyt w seminarium jest czasem umocnienia w wierze, poznania Boga, pewnego doświadczenia wiary, które ubogaca człowieka – zaznacza duchowny.

Rozpoczęcie formacji w seminarium oznacza jednocześnie początek studiów na Papieskim Wydziale Teologicznym. Klerycy kończą WSD z tytułem magistra teologii. Osoby, które rozważają pójście drogą powołania, mogą skorzystać z drugiego naboru. Informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie www.seminarium.swidnica.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama