Nowy numer 22/2020 Archiwum

Wałbrzych ma gwarka ze św. Barbarą

Przy kościele św. Józefa Oblubieńca NMP na Sobięcinie ustawiono figurkę górnika ze świętą patronką.

To jeden z 18 porcelanowych gwarków, których można spotkać na ulicach Wałbrzycha. Wszystkie powstały w Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni, a ich autorem jest Janusz Franke, malarz i rzeźbiarz.

– Gwarki łączą w sobie węgiel i porcelanę – na tych dwóch filarach opiera się Wałbrzych i jego historia. Stoją w różnych punktach miasta – przed zabytkami, obiektami o bogatej historii, przed najważniejszymi instytucjami. Łączą przeszłość z teraźniejszością – mówi Piotr Micer, kierownik warsztatu CCU.

18 lipca do ustawianych od 2017 roku postaci dołączył górnik ze św. Barbarą. To w kościele na Sobięcinie znajduje się wybudowana przez górników kaplica św. Barbary z figurą świętej. Na pobliskim cmentarzu natomiast stoi obelisk poświęcony górnikom, którzy zginęli w katastrofach. Choć ostatnia wałbrzyska kopalni została zamknięta ponad 20 lat temu, tutaj nadal pamięta się o żyjących i zmarłych górnikach.

Więcej o wałbrzyskich gwarkach w kolejnym (30/2019) numerze "Gościa Świdnickiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama