Dzięki Gminie Ząbkowice Śląskie i dobroczyńcom wspierającym klasztor udało się dokonać konserwacji organów w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Instrument posiadający 24 głosy (w niektórych źródłach jest mowa o 25) w 1894 r. wybudowała firma Schlag&Söhne w Świdnicy.
– Najpierw poszerzono dyspozycję organów o 3 głosy, a później, w 1928 roku, zmieniony został wygląd prospektu organowego. Istniejący do tej pory prospekt architektoniczny z pięcioma symetrycznymi polami piszczałkowymi, zastąpiony został białą ażurową kratką, zakrywającą całą przestrzeń począwszy od części cokołowej wzwyż aż do łuku oddzielającego zachodnią część nawy od niszy, w której umieszczone są organy – wyjaśnia ks. Piotr Dębski, muzykolog.
Po latach eksploatacji instrument się jednak zestarzał i zaczął wymagać koniecznych prac konserwatorskich.
– Musieliśmy wykonać pełną rewaloryzację stołu gry, pneumatycznej traktury, wiatrownic, miecha, a nawet sekcji brzmieniowej. Wystąpiliśmy z prośbą o dofinansowanie do Gminy Ząbkowice i udało się uzyskać na ten cel kwotę 35 000 zł. Ale to zaledwie część potrzebnych funduszy. Pozostałą udało się zdobyć dzięki życzliwości i ofiarności wiernych, którzy w minionym czasie kupili cegiełki czy dokonali wpłaty na nasze konto. O wszystkich tych osobach pamiętamy w naszych modlitwach z wdzięcznością – mówi s. Gabriela, mniszka klaryska z Ząbkowic Śląskich.
Dodaje, że to dopiero początek potrzebnych napraw. – Pod koniec czerwca rozpoczął się także remont naszego ołtarza głównego z XVIII wieku. Rzeźby, które zazwyczaj stoją na ołtarzu, ale i sama jego bryła wymagają kosztownych konserwacji. Mamy nadzieję, że i w tym przypadku uda się znaleźć wsparcie – kończy. Siostrom udało się już pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego połowę potrzebnej sumy. Swój udział ma również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które dofinansowało renowację dwóch figur: św. Michała Archanioła i św. Gabriela Archanioła, które zostaną odnowione jeszcze w tym roku. Pozostałe osiem musi czekać na swoją kolej i życzliwość ofiarodawców.