Nowy numer 49/2020 Archiwum

Pióro i karabin

Choć nie nadawał się na wojnę, poszedł walczyć – tak o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim mówiła Jolanta Maniecka podczas spotkania w bibliotece noszącej imię twórcy.

Wykład pt. „Poeta, który zamienił pióro na karabin” zorganizowano 6 sierpnia w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dzierżoniowie. Uczczono tym 75. rocznicę śmierci poety.

Prelegentka, opisując losy najwybitniejszego twórcy pokolenia wojennego, przytoczyła wiele wydarzeń z historii rodziny Baczyńskich. Ojciec Krzysztofa, Stanisław, był wojskowym. Brał udział w I wojnie światowej, w III powstaniu śląskim, walczył także z bolszewikami. Matka Stefania studiowała pedagogikę, była nauczycielką i autorką podręczników. Krzysztof Kamil był jedynym dzieckiem Baczyńskich. Chorowity i słaby od dzieciństwa Krzysztof chodził do jednej z najlepszych warszawskich szkół – Gimnazjum im. Stefana Batorego. Tam spotkał Tadeusza „Zośkę” Zawadzkiego, Macieja Aleksego „Alka” Dawidowskiego i Jana „Rudego” Bytnara. Patriotyczne wychowanie w szkole wzmocniło wartości przekazane w rodzinie. We wrześniu 1939 r. wyruszył szukać swojego miejsca w wojennej zawierusze.

– Poszedł jako ateista, wrócił jako wierzący. Wojna była dla niego okrutną, niszczycielską siłą, której się bał. Może doznał jakiegoś mistycznego doświadczenia – zastanawiała się dzierżoniowska polonistka. Tuż przed wojną zmarł jego ojciec, wraz z matką pozostali bez środków do życia. Trzeba było pracować. Krzysztof szklił okna, malował szyldy, pracował u węglarza. Rozpoczął studia polonistyczne na tajnym uniwersytecie, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, Barbarę Drapczyńską. Pobrali się 3 czerwca 1942 r. W lecie 1943 r. wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych AK. Jesienią tego samego roku porzucił studia, aby poświęcić się konspiracji i poezji. „Ja nie mogę zachować się inaczej. Ja muszę walczyć” – tak o udziale w powstaniu warszawskim mówił Krzysztof. Po wybuchu powstania walczył w okolicy placu Teatralnego. Tam zginął 4 sierpnia 1944 r.

Baczyński napisał ponad 500 wierszy. Duża ich część dotyczy doświadczeń wojennych, ale są wśród nich również liryki miłosne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama