Nowy numer 47/2020 Archiwum

W bazylice bardzkiej wspominano przyjazd kard. Wyszyńskiego przejdź do galerii

Świętowanie odpustu oraz obecności Prymasa Tysiąclecia w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary rozpoczął bp Ignacy Dec Mszą św. w wigilię wniebowzięcia.

60 lat temu, 15 sierpnia 1959 r., na uroczystości odpustowe do bazyliki Nawiedzenia NMP przybył kard. Stefan Wyszyński, a wraz z nim z pewnością ponad 100 tys. ludzi. Niektóre źródła podają, że liczba wiernych mogła sięgać nawet 200 tys. Pamiętają o tym gospodarze miejsca – ojcowie redemptoryści. Przygotowali na tę okoliczność banery i broszurę informacyjną. Kustosz sanktuarium wspominając wydarzenie sprzed 60 lat, zacytował osobiste notatki kard. Wyszyńskiego.

- Prymas tak pisał o wizycie w Bardzie: „Do bazyliki dotarliśmy z trudem. Tutaj było przywitanie, naprzód na stopniach świątyni, a później prze ołtarzem Matki Bożej. Jest to maleńka figurka, typu „światków”, niezwykle miła w swym wyrazie. W świątyni tłoczno i gorąco tak, że strumienie potu spływają z nas od początku.” - przytoczył o. Mirosław Grakowicz CSRS, który odczytał dłuższy fragment dziennika. W nim Prymas zanotował także uwagi odnośnie utrudnień w dotarciu do Barda przez liczne kontrole służb bezpieczeństwa.

W homilii biskup Dec przypomniał zasługi Maryi dla dzieła zbawienia.

- Dostąpiła niebiańskiego wyróżnienia, ponieważ była żywą świątynią – nosiła Jezusa, a później Go wykarmiła i wychowała. Okazała całkowite posłuszeństwo Bogu. Nie mogła czekać na powtórne przyjście Chrystusa, została wzięta z ciałem i duszą do nieba – mówił bp Dec.

Zachęcał do modlitwy, aby kult Niepokalanej trwał nieprzerwanie. Aby wierzący nie wstydzili się być ludźmi Maryi i jak Prymas Tysiąclecia oddali swoje życie w ręcę najlepszej Matki.

Ordynariusz świdnicki z okazji uroczystości podarował Matce Bożej Strażniczce Wiary szaty - czerwone i zielone. Po Eucharystii wierni mogli ucałować figurkę.

W uroczystości oprócz parafian i pielgrzymów uczestniczyły siostry z trzech zgromadzeń i młodzież oazowa z Ruchu Światło-Życie archidiecezji wrocławskiej. Wiernym towarzyszyła Noworudzka Orkiestra Górnicza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama