Piknikiem rodzinnym 15 sierpnia przypomniano jubileusze związane z polsko-niemiecką historią w Krzyżowej.
- Co prawda Msza Pojednania była 12 listopada, ale ten jesienny miesiąc nie sprzyja organizacji festynu, dlatego spotykamy się dzisiaj, żeby mieszkańcy gminy Świdnicy i inni goście mogli uczcić nasz jubileusz. Przygotowaliśmy wiele warsztatów i atrakcji dla najmłodszych, bo rodzina jest najważniejsza. Chcieliśmy, aby rodzice mogli przyjść i pobawić się razem ze swoimi pociechami – mówiła Justyna Czerkawska, jedna z organizatorem wydarzenia, współzałożycielka Nieformalnej Grupy Pojednani.
Na najmłodszych czekały dmuchańce, miasteczko sportowe, a także liczne warsztaty artystyczne i ekologiczne. Dzieci mogły samodzielnie uszyć ekologiczną torbę na zakupy czy wykonać okolicznościowy medal. Próbowały swoich sił w konkurencjach sprawnościowych w miasteczku sportowym. Dorośli uczestnicy wydarzenia próbowali smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z Grodziszcza i Pszenna, a także grochówki strażackiej. Organizatorzy przygotowali także punkt wymiany ubrań oraz kiermasz, na którym sprzedawano prace powstałe podczas warsztatów artystycznych w Krzyżowej. Część przybyłych skorzystała z możliwości zwiedzenia zespołu pałacowo-parkowego z przewodnikiem oraz zabawy tanecznej.
Organizatorami wydarzenia byli: Nieformalna Grupa Pojednani, Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Gmina Świdnica, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy, Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Świdnicy. Na festyn pozyskano dofinansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Przypomnijmy, że Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego została powołana 30 lat temu, kilka miesięcy po symbolicznej polsko-niemieckiej Mszy Pojednania z 12 listopada 1989, w której wzięli udział Tadeusz Mazowiecki oraz Helmut Kohl. Fundacja „Krzyżowa” jest pozarządową, polską organizacją pożytku publicznego. Inicjatorami utworzenia Fundacji byli Polacy i Niemcy, ludzie różnych wyznań, których łączyły dążenie do przezwyciężania podziałów, wynikających z sytuacji politycznej po drugiej wojnie światowej, oraz pragnienie rozwijania w Europie relacji opartych na wzajemnym szacunku, dialogu i gotowości do pojednania.