Diecezjalne Studium Organistowskie ogłasza nabór słuchaczy na pierwszy rok nauki. Kandydaci nie muszą mieć wykształcenia muzycznego.
- Studium działa 10 lat. W tym czasie wykształciliśmy ponad 20 osób. To wciąż za mało. W diecezji brakuje organistów, trudno o zastępstwa. Zapraszam kandydatów, którzy chcą zdobyć muzyczne wykształcenie. Praca po studium z pewnością się znajdzie - zachęca Kacper Birula, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Świdnicy.
Do studium przyjmowane są zarówno ci kandydaci, którzy kształcili się muzycznie np. w szkole muzycznej, ognisku, na lekcjach prywatnych), jak i ci, którzy dopiero tę przygodę rozpoczynają. Dolną granicą jest ukończenie 10 lat, górnej granicy nie ma - istotą jest pozytywna opinia podczas spotkania rekrutacyjnego. W praktyce w studium uczą się osoby zarówno dwunastoletnie, jak i sześćdziesięcioletnie.
Nauka przebiega dwutorowo. Są zbiorowe zajęcia teoretyczne. Obejmują one materiał typowy dla szkół muzycznych, np. zasady muzyki, kształcenie słuchu, harmonię, oraz zajęcia związane z podstawami teoretycznymi i praktycznymi gry w kościele, np. liturgikę, prawodawstwo muzyki kościelnej, chorał gregoriański czy akompaniament liturgiczny. Natomiast zajęcia z gry na organach to praktyczne zajęcia indywidualne z nauczycielem, dostosowane do predyspozycji słuchacza.
Nauka w studium trwa 4 lata. Osoby muzycznie zaawansowane mają możliwość rozpoczęcia nauki na roku wyższym. Zajęcia odbywają się trzy razy w miesiącu, w soboty w godz. od 9 do 14. Nauka w studium jest odpłatna, miesięczne czesne wynosi ok. 250 zł.
Spotkanie rekrutacyjne dla kandydatów na rok 2019/2020 odbędzie się w sobotę 14 września 2019 r. o godz. 10 w salach studium w budynku parafii katedralnej przy pl. Jana Pawła II w Świdnicy. Więcej informacji oraz wykaz dokumentów na stronie: studium.swidnica.pl.