Nowy numer 11/2024 Archiwum

Dożynki wojewódzko-diecezjalne przejdź do galerii

Wdzięczność Bogu podczas Eucharystii, a następnie rolnikom w czasie obchodów święta plonów wyrazili organizatorzy i uczestnicy dożynek w Niemczy.

- Ziemia to podstawowy zakład pracy, który nie może upaść. To pierwszy dar od Boga, matka karmicielka, która zabezpiecza nasz byt biologiczny - przypomniał biskup świdnicki Ignacy Dec w homilii podczas Mszy św. odprawionej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

Dziękował rolnikom za trud ich pracy i za przekaz kultury ludowej. Przestrzegał również zebranych przed chciwością.

- Wszyscy jesteśmy chorzy na materializm, jesteśmy zachłanni, chcemy jak najwięcej mieć. Trzeba jednak pamiętać, że na tamten świat nie zabierzemy ze sobą przedmiotów, tylko dobre uczynki - stwierdził ordynariusz świdnicki.

Po Mszy św. korowód dożynkowy przeszedł na miejski stadion, gdzie zaprezentowano wieńce z 20 dolnośląskich powiatów oraz dekanatów diecezji świdnickiej. Wśród okazałych konstrukcji ze zboża, ziół i kwiatów, ale też owoców, dominował tradycyjny kształt korony. Delegacje, niejednokrotnie ze śpiewem na ustach, przynosiły w darze chleb i przykuwały wzrok uczestników kolorowymi strojami. Witali ich gospodarze dożynek: biskup Ignacy Dec, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wicemarszałek Marcin Gwóźdź oraz burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski.

Gospodarz miejsca zwrócił uwagę na konieczność współpracy przy wytwarzaniu żywności.

- Dożynki to czas radości i podziękowań Bogu za plony, a ludziom za trud. To też czas refleksji nad ludzką solidarnością, która jest potrzebna, aby było z czego chleb upiec i aby sprawiedliwie go podzielić - mówił burmistrz Niemczy.

Marszałek województwa dolnośląskiego nawiązał natomiast do etosu pracy.

- Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt w tradycji polskiej wsi, zakorzenione w kulturze naszego narodu. Skupia nas wokół jednej z podstawowych wartości, jaką jest ludzka praca. Wyrażają ją dożynkowy wieniec i chleb - mówił Cezary Przybylski.

Starostami dożynek byli Dominik Piątkowski, rolnik z Piławy Dolnej, oraz Justyna Kaczorowska, właścicielka gospodarstwa rolnego oraz sołtys wsi Przerzeczyn-Zdrój.

W wydarzeniu wzięli udział: przedstawiciele parlamentu, władze samorządowe wszystkich szczebli, delegacje zagraniczne, służby mundurowe, a przede wszystkim rolnicy, ogrodnicy, sadownicy i działkowicze wraz z duszpasterzami. Na Dolnoślązaków czekały stoiska gastronomiczne, edukacyjne, z wyrobami regionalnymi oraz miejsca zabaw dla dzieci. Bogaty program dożynek obejmował m.in. misterium chleba, występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w programie „A to Polska właśnie”, prezentacje zespołów ludowych oraz rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy