Nowy numer 21/2020 Archiwum

Rodzina szkołą życia

To hasło tegorocznego marszu w stolicy diecezji. Organizatorzy na poważnie wzięli się do pracy i zamiast festynu zorganizowali pierwszą lekcję dla rodziców.

Poprowadził ją na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w kościele pw. św. Józefa w Świdnicy Jan Pospieszalski, znany publicysta, dziennikarz i muzyk.

Opowiadając o swoim domu rodzinnym i chrześcijańskim wychowaniu otrzymanym od rodziców, podkreślał rolę codziennej Eucharystii i wpływu chrześcijańskiej kultury na jego życie. – Pamiętam mój dom, pokój, w którym stały piętrowe łóżka, żebyśmy mogli się pomieścić. Rodzice ćwiczyli na ścianach malowidła, które później zdobiły świątynie. Budziłem się pod św. Antonim, który mówił kazanie do rybek, a św. Franciszek błogosławił nam i wilkom. To był świat, w którym dorastałem. Jak poszedłem do mojego kolegi z klasy w podstawówce i zobaczyłem, że ma płaski sufit, to się zdziwiłem, że tak można mieszkać. Poza tym nie było u nas telewizora, ale były skrzypce i fortepian – wspominał.

Mówił też o szóstym przykazaniu Bożym i tym, jak podejście do niego chrześcijan zmieniło cywilizację. – Patrząc na perspektywę grecko-rzymskiego świata, w którym patrycjusze, ojcowie rodzin, mieli niewolnice i niewolników, którzy byli po to, żeby spełniać ich zachcianki seksualne. Homoseksualizm był czymś absolutnie powszechnym. I nagle w tę rzeczywistość wchodzą maleńkie wspólnoty chrześcijańskie, które pokazują, zaświadczają swoim życiem, że można inaczej. Pokazują, że małżeństwo to nie kontrakt, ale rzecz dozgonna, a wstrzemięźliwość od seksu poza nim jest osiągalna. Pokazują, że można być wiernym tej samej kobiecie, bo to małżeństwo jest naturalną przestrzenią życia seksualnego. I nagle się okazało, że potencjał, który mężczyźni mają w sobie, ta siła – zostaje w rodzinie. Dzięki łasce Bożej i własnej decyzji, całkowicie wolnej, możemy opanować tę siłę i skierować ją na uświęcenie, twórczość czy troskę o rodzinę – tłumaczył Jan Pospieszalski.

Paweł i Justyna Dochniakowie, którzy go zaprosili, zapewniają, że to dopiero pierwsze spotkanie z cyklu „Szkoły Rodziców”. – Na kolejnych spotkaniach pojawią się: prawnik, który przedstawi prawa rodziców w szkole; dyrektor placówki oświatowej, który będzie mówił o tym, jak z jego strony wygląda współpraca na płaszczyźnie rodzic–szkoła. Zaprosiliśmy również rodziców z wieloletnim stażem wychowawczym, aby opowiedzieli o swoich doświadczeniach w szkołach, a także przedstawiciela poradni psychologiczno-pedagogicznej, który powie o częstych problemach na tej płaszczyźnie – mówi Justyna, żona Pawła.

Wraz z nimi wydarzenie przygotowała fundacja Małżeństwo Rodzina i Domowy Kościół. W marszu wziął udział także bp Ignacy Dec, któremu towarzyszyli lokalni posłowie i samorządowcy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama