Nowy numer 22/2020 Archiwum

Wtedy wszystko się zaczęło…

W Polanicy-Zdroju, w ramach piątej odsłony wydarzenia patriotyczno-kulturalnego, mówiono o historycznych przemianach w Polsce i Europie, które rozpoczęła pierwsza pielgrzymka św. Jana Pawła II do ojczyzny.

Spotkanie 13 września rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, który objął patronat nad wydarzeniem. W homilii zwrócił uwagę na zamykanie ust osobom duchownym, wypowiadającym się na tematy społeczne.

– Wielu ludzi spoza kręgów Kościoła czy nawet będących w Kościele, ale uważających się za postępowych i poprawnych, nie przybliża się do chrześcijaństwa i do Ewangelii, ponieważ gorszy się, że głosimy wzniosłe ideały, ale nie stosujemy ich w codziennym życiu. Z obrzydzeniem odbierają nasze wywyższanie się w stosunku do innych oraz brak krytycznego spojrzenia na nasze własne braki. Wielu z tych ludzi nie zdaje sobie sprawy, że obiektywna prawda Boża przewyższa możliwości najświętszego człowieka. Żaden chrześcijanin, zarówno duchowny, jak i świecki, nie może rezygnować z głoszenia obiektywnej prawdy ewangelicznej tylko dlatego, że on sam w swoim życiu, przez swoją słabość, nie odpowiada w pełni prawdzie Bożej i Bożym wymaganiom. Inna sprawa, że głoszenie prawdy Chrystusowej nabrałoby większej wiarygodności, gdybyśmy wykazali więcej pokory, nie przypinając sobie aureoli świętości ani nie osądzając zbyt ostro innych, zwłaszcza gdy nie znamy całego zaplecza ich życiowych warunków – mówił, zachęcając do rozpoczęcia reformy społeczeństwa od samych siebie.

Po zakończeniu Mszy św. w sali Teatru Zdrojowego zaproszeni goście przyjrzeli się przykładowi takiego działania w osobie św. Jana Pawła II. – Ten syn polskiej ziemi, jak wiemy, swoim pontyfikatem, swoją pracą uczynił tak wiele, że dziś narody Europy mogą mówić o wolności, że runął mur berliński, że powstała Solidarność, a nasza ojczyzna jest zupełnie inna niż przed jego przyjazdem – wprowadzała w temat Krystyna Śliwińska. W rozmowie z Tomaszem Kolankiem wzięli udział: ks. prof. Paweł Bortkiewicz, prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Tomasz Panfil i Dorota Kania.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama