Nowy numer 22/2020 Archiwum

Ze Stronia Śląskiego nad Bałtyk przejdź do galerii

Z inicjatywy ks. Krzysztofa Kaufa 35 pensjonariuszy z Wojewódzkiego Centrum Psychiatrii Długoterminowej pojechało nad morze.

Dla wielu z nich był to pierwszy pobyt nad Bałtykiem. Podczas sześciodniowego turnusu rehabilitacyjno-wypoczynkowego chorzy odpoczywali w Domu Formacyjnym św. Wojciecha w Mikoszewie. Towarzyszył im personel: lekarze, pielęgniarki, terapeuci i kapelan.

- Pensjonariusze bardzo przeżywali ten wyjazd. Już dwa tygodnie wcześniej byli spakowani. Wszystkim opowiadali, że jadą nad morze. Podczas drogi do Mikoszowa w autokarze nikt nie spał, wszyscy byli tak przejęci. Przyjechali zmęczeni, ale czekali na spotkanie z morzem. Widok twarzy kochanych podopiecznych niezapomniany. Mówili „ile tu piasku”, „ile wody”. Stali nad brzegiem i patrzyli, zachwycali się. Każdy przeżywał to na swój sposób - relacjonuje ks. Krzysztof, który od 9 lat posługuje w Stroniu, i wyraża wielką wdzięczność personelowi.

Pacjenci z centrum psychiatrii od 23 do 29 września chodzili na plażę, płynęli statkiem, zwiedzili Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego oraz zamek w Malborku. Spróbowali też ryby z polskiego morza, bawili się na dyskotekach i przy ognisku. Podczas codziennej Eucharystii modlili się za ofiarodawców.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem być nad morzem i że znaleźli się ludzie, którzy nas finansowo wsparli. Ostatni raz nad Bałtykiem byłem 26 lat temu. Jestem bardzo, bardzo wdzięczny - mówił Sebastian, jeden z pensjonariuszy.

Najstarsza uczestniczka turnusu, 83-letnia pani Helga, pierwszy raz była nad morzem. Miała łzy w oczach po rejsie statkiem.

To nie pierwsza inicjatywa proboszcza z Bolesławowa, który założył Pogotowie Duszpasterskie ze słynnym maluchem, a od ponad roku spełnia marzenia chorych, którym posługuje. Dzięki niemu i ludziom, którzy wsparli ten pomysł, w zeszłym roku pan Andrzej pojechał na pielgrzymkę do Medjugorie. Inny z pensjonariuszy bardzo chciał pojechać do rodzinnych Wadowic. Wraz z nim ze szpitala wyjechało ponad 40 osób, by zwiedzić Kraków, Kalwarię Zebrzydowską oraz właśnie Wadowice. Tak dużego przedsięwzięcia jak wrześniowy wyjazd jednak jeszcze nie było. Organizatorzy - parafia pw. św. Jozefa Oblubieńca NMP w Bolesławowie oraz Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej - są wdzięczni wszystkim ofiarodawcom indywidualnym i instytucjom, które wsparły wyjazd.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama