Wspólnota kleryków i ich przełożonych świdnickiego seminarium uroczyście rozpoczęła rok akademicki.
Obchody rozpoczęły się w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława. – Dla każdej uczelni wyższej początek października wyznacza rozpoczęcie zajęć dydaktycznych w kolejnym roku akademickim. Pięknym zwyczajem jest u początku nowego roku pracy naukowo-dydaktycznej prosić o Boże błogosławieństwo i asystencję Ducha Świętego, aby nauka była dla pracowników i studentów „z pożytkiem doczesnym i wiecznym” - mówił 3 października w komentarzu jeden z kleryków.
W homilii biskup rozszerzył zagadnienie rozpoczynanej tego dnia formacji przez alumnów pierwszego roku. - Sześcioletni pobyt adeptów do Chrystusowego kapłaństwa w seminarium duchownym to czas przygotowania się do podjęcia dzieła ewangelizacji przez prezbiterat. Przygotowanie to obejmuje formację humanistyczną, ascetyczną, teologiczną i duszpasterską. Winna się ona dokonywać na bazie słowa Bożego i Tradycji Kościoła - podkreślał biskup.
Tłumaczył też, że przedłużeniem dzieła przyjmowania i zgłębiania słowa Bożego winna mieć miejsce podczas zajęć dydaktycznych: wykładów, ćwiczeń, proseminariów, seminariów naukowych oraz podczas studium prywatnego. - Podobno Franciszek Bacon miał powiedzieć, że nauka nie tyle wymaga skrzydeł, co ołowiu, a więc nie tyle uzdolnień co przysiadu. Ksiądz prof. Roman Rogowski z PWT we Wrocławiu mawiał natomiast, że teologia to piękna pani, która jest bardzo zazdrosna i pragnie, abyśmy byli jej oddani i poświęcili jej nasze siły i uzdolnienia - mówił bp Ignacy, wyjaśniając następnie potrzebę praktyki duszpasterskiej w parafiach, która ma pomóc w przyszłej służbie ewangelizacji.
W auli seminaryjnej głos zabrali: ks. Tadeusz Chlipała (rektor WSD) witający przybyłych gości, ks. Andrzej Majka (dyrektor WSD) ze sprawozdaniem z minionego roku, ks. Sławomir Stasiak (prorektor PWT) odbierający również przysięgę od studentów pierwszego roku i ich przedstawiciel. Wykład inauguracyjny o prawie rzymskim jako podstawie kultury europejskiej wygłosił natomiast ks. Antoni Dębiński, rektor KUL.