Zbiórki na stypendia dla zdolnej młodzieży, Msza św. w katedrze i spotkanie w kurii złożyły się na obchody dnia pamięci o Janie Pawle II.
W tym roku przeżywany był pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy”. W niedzielę 13 października w parafiach przeprowadzono kwestę na rzecz fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Finanse wspierają zdolną młodzież z niezamożnych rodzin. W diecezji świdnickiej obecnie jest 30 stypendystów. Kolejnych kilkanaście wniosków o pomoc czeka na decyzję. Pomoc fundacji umożliwia naukę, rozwijanie pasji, ale przede wszystkim - co podkreślają stypendyści i ich rodzice - daje okazje do budowania wartościowych relacji, kształtowania charakteru i życia wartościami.
Małgorzata Stanisławska ze Świdnicy jest jedną z najmłodszych stypendystek. Chodzi do ósmej klasy, a z pomocy fundacji korzysta od kwietnia tego roku.
- Pieniądze, które otrzymujemy, nie są najważniejsze. Jesteśmy żywym pomnikiem Jana Pawła II. Chodzi o to, abyśmy poznali wartości, które on promował, żebyśmy wrastali duchowo. Podczas naszych obozów jest czas na rozważanie tekstów papieża. Zastanawiamy się, co nam zostawił, jak możemy naśladować tego świętego. On był miłosierny, był dobrym człowiekiem. Dla mnie ważne jest to, żeby wybaczać innym. Zrozumieć, że ludzie są inni, a ja mam ich akceptować - stwierdza nastolatka.
Stypendyści fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz uczniowie szkół Jana Pawła II, których w diecezji jest 14, wzięli udział w Mszy św. w katedrze świdnickiej. Przewodniczył jej kanclerz ŚKB ks. Stanisław Chomiak.
Homilię rozpoczął od wspomnienia dnia wyboru bpa Karola Wojtyły na urząd Piotrowy. Podkreślił wartość nauczania papieża-Polaka i zachęcił, aby na nowo sięgać do nauki, jaką nam zostawił.
- Każda z ośmiu pielgrzymek do ojczyzny była bardzo ważna i miała wyjątkowe przesłanie. Zadajmy sobie pytanie, jaki wpływ miały słowa skierowane do nas przez Jana Pawła II. Jak wpłynęły na nasze życie i na naszą wiarę? - mówił ks. Chomiak.
Po Eucharystii młodzież oraz nauczyciele, którzy na zaproszenie Wydziału Katechetycznego ŚKB świętowali Dzień Edukacji Narodowej, spotkali się w kurii.
- Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego zachęca do determinacji i gotowości w realizowaniu woli Bożej. Jest potrzeba, by dzisiaj nie być biernym, ale realizować wskazania, które zostawił papież. Ważne jest, by nie zabić proroka. Nie kojarzmy papieża tylko z kremówkami czy uśmiechniętą starszą osobą machającą laseczką. Jan Paweł II dał nam jasny i wymagający przekaz. Dzień Papieski to czas zatrzymania się nad jego nauczaniem - zachęcał ks. Marek Korgul, dyrektor Wydziały Katechetycznego.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 315 przygotowali program artystyczny, w której przypomnieli życie i duchowość Karola Wojtyły. Spotkanie zakończyły rozmowy przy poczęstunku.