Nowy numer 44/2020 Archiwum

Uratowały pielgrzymkę do Piotrówka

Dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej wraz ze swoimi rodzicami poszły pieszo do Matki Bożej Różańcowej.

Trasą z Olesznej, liczącą niespełna 4 km, przed laty na święto patronalne kapliczki w Piotrówku podążała młodzież.

– W zasadzie nikt chyba nie pamięta, kiedy rozpoczęła się ta tradycja. Wiadomo natomiast, że jeszcze za ks. Adama Ruszały na pielgrzymkę szła młodzież. Później z roku na rok średnia wieku pątników rosła. Trzy lata temu postanowiliśmy coś z tym zrobić i zaprosiliśmy do wspólnej wędrówki dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej z rodzicami. Dla wielu z nich to pierwsze doświadczenie tej formy pobożności. Pomysł się przyjął. Po drodze z dziećmi odmawiamy Różaniec i śpiewamy religijne pieśni. Najgłośniej słychać nas już na miejscu, w Piotrówku, bo jakoś naturalnie wszystkie pociechy chcą pokazać mieszkańcom, że nadchodzą – podkreśla Alina Zamęcka, parafianka.

To ona od lat koordynuje wspólne wyjście. Robi to przy współpracy z ks. Markiem Mielczarkiem, proboszczem, i panią katechetką. – Łączymy to wydarzenie z wręczaniem dzieciom różańców, tak by przez cały październik mogły się na nich modlić. Rodzicom podoba się ten pomysł i jest to dla nich także okazja do dawania świadectwa własnej pobożności wobec dzieci – dodaje ks. Mielczarek.

Entuzjastycznie do wędrówki podchodzą też dzieci. – Nigdy wcześniej nie szedłem w pielgrzymce. Było naprawdę fajnie. Trochę się modliliśmy, trochę śpiewaliśmy, ale był też czas na pogadanie z kolegami. No i kazanie w czasie Mszy św. też było fajne. Ksiądz mówił o portfelu, w którym trzymamy najcenniejsze rzeczy, dlatego mamy go przy sobie. Mówił też o tym, byśmy przy sobie nosili różaniec, który otrzymaliśmy, bo na nim możemy prosić Maryję o wszystko – komentuje jeden z chłopców idących w pielgrzymce. Tydzień po niej, na Dzień Papieski, w parafii zaplanowano sprzedaż kremówek. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na wyjazd dla ministrantów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama