Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dużo wiedzą o Lwowie i Kresach przejdź do galerii

Gdzie i jak żyli pradziadkowie dowiedzieli się uczniowie szkół z terenu powiatu świdnickiego zdobywając wiedzę do zmagań konkursowych.

W Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy 18 października spotkało się dwanaście reprezentacji podstawówek z Imbramowic, Lutomii Dolnej i Świdnicy. Trzyosobowe drużyny odpowiadały na pytania o Lwowie. Musiały wykazać się wiedzą m.in. w którym roku miasto wróciło do Polski, kim był Banach, co oznacza skrót UPA oraz który polski król urodził się we Lwowie. Na podstawie multimedialnych prezentacji odgadywały miejsca charakterystyczne dla miasta np. dworzec kolejowy, pałac Potockich, katedrę ormiańską czy arsenał. Ostatnią z konkurencji było tłumaczenie bałaka – mowy przedwojennego Lwowa. Tu pojawiały się takie słowa jak: manele, kumać, galanty i hawira.

- Poziom w tym roku wiedzy był bardzo wysoki. Świadczy o tym dogrywka i to, że zabrakło wcześniej przygotowanych pytań, by rozstrzygnąć konkurs. Cieszymy się, że dzieci interesują się Kresami, bo to historia ich dziadków. Przez 600 lat nie było przecież Polski bez Lwowa – stwierdził Antoni Jadach, prezes Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Odpowiedzi oceniało jury – Grzegorz Mikołajczyk, historyk z III Liceum Ogólnokształcącego oraz Mariusz Barcicki, pasjonat przeszłości Świdnicy i przewodnik po mieście. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy (grupa B), druga na podium była Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Bliżej Dziecka”, a trzecia – również reprezentacja (grupa A) Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy. Laureaci otrzymali statuetki i upominki. Konkurs, już po raz siódmy, zorganizowało świdnicki oddział Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Świdnicki Młodzieżowy Dom Kultury. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy