Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wieża kościelna otwarta dla zwiedzających

Budowla będąca częścią kościoła przy ul. Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju jest po gruntownym remoncie. Chętni mogą wejść na 45-metrową wieżę i podziwiać widoki.

Z wieży widać nie tylko panoramę miasta, ale też Góry Wałbrzyskie i Góry Sowie.

- Utworzony punkt widokowy umożliwia naszym mieszkańcom, a także odwiedzającym Jedlinę-Zdrój turystom, kuracjuszom i gościom podziwianie miasta i jego okolicy z zupełnie nowej perspektywy - stwierdza Krystyna Szemiel z Urzędu Miasta.

To właśnie gminie udało się pozyskać prawie 400 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego na odbudowę obiektu. Ponad 500 tys. zł dołożył natomiast samorząd. Projekt objął odbudowę wieży, empor, które mają być wykorzystywane jako miejsce ekspozycji i wystaw okolicznościowych i chóru, wykonanie systemu zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz oświetlenia wzdłuż dojścia do świątyni. Prace trwały od lutego bieżącego roku.

Kościół przy ul. Jana Pawła II należy do parafii pw. Świętej Trójcy w Jedlinie-Zdroju. Przekazany jej został w 2001 roku przez Kościół Ewangelicko-Augsburski. Obiekt był w bardzo złym stanie technicznym.

- W ciągu tych kilkunastu lat kościół jest sukcesywnie odbudowywany. Cieszę się z remontu wieży, bo to duży krok. Obiekt jest świątynią, więc dążymy do tego, żeby stał się miejscem kultu. Chciałbym, aby w kolejnym etapie udało się wykonać prezbiterium i ołtarz i by można było w 100-lecie narodzin św. Jana Pawła II nazwać ten kościół jego imieniem - mówi ks. Ryszard Uryga, proboszcz.

Wieża dostępna jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od 12.30 do 15.00 po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod nr 697 313 390 oraz w niedziele również od 12.30 do 15.00 - wtedy przewodnik będzie czekał na chętnych. Wstęp jest nieodpłatny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama