Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ponieśli na barkach swoje słabości

Nie tylko te fizyczne, ale i duchowe. W Górach Sowich ponad 85 mężczyzn z całej Polski zmagało się ze sobą i swoimi grzechami.

Po raz pierwszy na terenie diecezji świdnickiej zorganizowano ekstremalny weekend dla mężczyzn. Trwał on od 18 do 20 października.

– Na trasie wymarszu, tak jak i w życiu, mieliśmy wiele przeszkód. Ale tym, co najbardziej nam odbiera siłę, jest grzech. Staramy się jakoś iść przez życie, mając dobre plany, zamiary względem siebie, rodziny, najbliższych. Ale grzech jest tym, co powoduje, że mi się nie chce, że czuję się bezradny, mam przekonanie, że nie dam rady. I w bardzo różnych momentach naszego życia odbiera nam wytrwałość w byciu dobrym mężem, ojcem, kapłanem – mówił ks. Bogdan, współprowadzący ekstremalny weekend.

– Nie wiem, czy już uświadomiłeś sobie, co jest dla ciebie największą trudnością, słabością, grzechem, które oddzielają cię od Pana Boga. Nie wiem, może jest to hazard, pornografia, kłamstwa, oszustwa podatkowe, obmowy, zakładanie maski na twarz, a może alkohol, papierosy, narkotyki. Może to być zdrada albo namawianie kogoś bliskiego do grzechu, do aborcji. Co jest dzisiaj tym, co oddziela cię od Pana Boga? – pytał kapłan.

Zachęcał też do wzięcia krzyża swoich problemów i niesienia go z Chrystusem. – Może już od roku, pięciu, dziesięciu albo nawet dwudziestu lat próbujesz walczyć i myślisz, że nie da się tego pokonać, bo wciąż jest tak samo. Bóg dzisiaj nie chce cię zostawić samego. Nie chce, byś gnił, byś umierał, byś nie miał sensu życia. Dlatego daje swojego Syna Jezusa Chrystusa i, co więcej, pozwala, by umarł On na krzyżu za ciebie. Tak bardzo Bóg umiłował świat, umiłował mnie i ciebie – mówił dalej.

Symboliczną odpowiedzią na Boże wezwanie biorących udział w weekendzie miało być wypisanie grzechów na kartkach i przybicie ich do krzyża, który mężczyźni nieśli ze sobą do bazy noclegowej. Wśród nich byli też tacy, którzy już wcześniej podjęli wyzwanie walki z grzechem.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama