Nowy numer 22/2020 Archiwum

Od pergaminu do e-Biblii przejdź do galerii

Pismo Święte zapisane na kamiennych tablicach, zwojach i w księgach można oglądać na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Ekspozycja, która gości od 4 do 14 listopada przy ul. Franciszkańskiej, ukazuje 3,5-tysiącletnią historię Biblii. Na kilkunastu planszach umieszczono informacje dotyczące tworzenia, przepisywania i wreszcie drukowania świętych ksiąg. Niewątpliwą atrakcją wystawy są zwoje papirusu, zadrukowany papier czerpany czy kamienne tabliczki, które można wziąć do ręki. W jednym miejscu zgromadzono faksymile i reprinty pierwszych wydań w językach hebrajskim, łacińskim, greckim, angielskim, niemieckim i polskim.

- Dwa lata temu oglądałem wystawę poświęconą Biblii w Katowicach, organizowaną przez Kościół luterański. Po jej obejrzeniu zamarzyłem, by we Wrocławiu mogła powstać podobna. Udało się. Ciągle ją jeszcze powiększamy, szukamy nowych egzemplarzy Pisma Świętego. Z ekspozycją chcemy dotrzeć do bibliotek, szkół, galerii i przypomnieć - szczególnie ludziom młodym - o tej niezwykłej historii - mówi Michał Dutkowski, kustosz wystawy.

Z wystawy można dowiedzieć się m.in., jakie pragnienie miał Erazm z Rotterdamu, kiedy tłumaczył Biblię, do czego nawiązuje kształt Sanktuarium Księgi w Izraelu oraz z czyjej inspiracji powstał pierwszy przekład na język polski. Ekspozycja odbywa się pod patronatem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Wystawę można zwiedzać indywidualnie bądź grupowo w godz. 9-16. Dla grup zorganizowanych obowiązują zapisy pod nr. tel.: 508 205 302. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama