To temat kolejnej odsłony cyklu wykładów popularno-naukowych "Drogami wiary i rozumu", odbywających się w świdnickim seminarium.
O tematyce pierwszego z tegorocznych spotkań mówi ks. Marcin Dolak, wicerektor WSD i główny organizator.
- Pierwszy wykład pod tytułem: „Prawdziwe i fałszywe obrazy Ducha Świętego. Jak mówić i jak nie mówić o Bogu dzisiaj?” wygłosi ks. prof. dr hab. Andrzej Kobyliński. Zapraszamy na ten wykład już 18 listopada o godz. 17 do naszego seminarium. Zagadnienie, które podejmie ksiądz profesor, wydaje się niezwykle ważne i aktualne. Da się bowiem zauważyć różne nadużycia i wypaczenia w rozumieniu tego, kim jest Duch Święty. To jak mówi się o Duchu Świętym w niektórych grupach religijnych, dalekie jest czasem od nauczania Kościoła. Przedstawia się tam Ducha Świętego jako kogoś śmiesznego, magicznego i niepoważnego - zauważa.
Krótko przedstawia też kolejne zagadnienia, które zostaną podjęte. - W bieżącym roku akademickim odbędą się cztery wykłady. Na drugim gościć będziemy ks. prof. dr hab. Dariusza Kowalczyka, który odpowie na pytanie: „Dlaczego Kościół potrzebny jest do zbawienia?”. Temat trzeciego wykładu dotyczyć będzie powstania świata, tego, jak pogodzić biblijny obraz stworzenia świata z tym, co mówi współczesna nauka. Czwarty wykład wygłosi pani profesor dr hab. Agnieszka Lekka-Kowalik. Jest ona wybitnym metodologiem nauk i opowie nam o ważności nauki i tym, czy nauka może zapewnić nam nieśmiertelność - wymienia ks. Dolak.
A skąd w ogóle pomysł na program „Drogami Wiary i Rozumu”? - Inspiracją dla nas jest hasło św. Anzelma z Canterbury: „fides quaerens intellectum”, czyli „wiara poszukująca zrozumienia”. Podejmujemy w ramach programu ważne i ciekawe zagadnienia z zakresu filozofii i teologii. Próbujemy je opisać, wyjaśnić i zrozumieć na tyle, na ile jest to możliwe. Zależy nam bardzo na tym, aby docenić rolę rozumu w naszej wierze - kończy wicerektor świdnickiego seminarium.