Nowy numer 22/2020 Archiwum

Prawdziwe i fałszywe obrazy Ducha Świętego

To temat kolejnej odsłony cyklu wykładów popularno-naukowych "Drogami wiary i rozumu", odbywających się w świdnickim seminarium.

O tematyce pierwszego z tegorocznych spotkań mówi ks. Marcin Dolak, wicerektor WSD i główny organizator.

- Pierwszy wykład pod tytułem: „Prawdziwe i fałszywe obrazy Ducha Świętego. Jak mówić i jak nie mówić o Bogu dzisiaj?” wygłosi ks. prof. dr hab. Andrzej Kobyliński. Zapraszamy na ten wykład już 18 listopada o godz. 17 do naszego seminarium. Zagadnienie, które podejmie ksiądz profesor, wydaje się niezwykle ważne i aktualne. Da się bowiem zauważyć różne nadużycia i wypaczenia w rozumieniu tego, kim jest Duch Święty. To jak mówi się o Duchu Świętym w niektórych grupach religijnych, dalekie jest czasem od nauczania Kościoła. Przedstawia się tam Ducha Świętego jako kogoś śmiesznego, magicznego i niepoważnego - zauważa.

Krótko przedstawia też kolejne zagadnienia, które zostaną podjęte. - W bieżącym roku akademickim odbędą się cztery wykłady. Na drugim gościć będziemy ks. prof. dr hab. Dariusza Kowalczyka, który odpowie na pytanie: „Dlaczego Kościół potrzebny jest do zbawienia?”. Temat trzeciego wykładu dotyczyć będzie powstania świata, tego, jak pogodzić biblijny obraz stworzenia świata z tym, co mówi współczesna nauka. Czwarty wykład wygłosi pani profesor dr hab. Agnieszka Lekka-Kowalik. Jest ona wybitnym metodologiem nauk i opowie nam o ważności nauki i tym, czy nauka może zapewnić nam nieśmiertelność - wymienia ks. Dolak.

A skąd w ogóle pomysł na program „Drogami Wiary i Rozumu”? - Inspiracją dla nas jest hasło św. Anzelma z Canterbury: „fides quaerens intellectum”, czyli „wiara poszukująca zrozumienia”. Podejmujemy w ramach programu ważne i ciekawe zagadnienia z zakresu filozofii i teologii. Próbujemy je opisać, wyjaśnić i zrozumieć na tyle, na ile jest to możliwe. Zależy nam bardzo na tym, aby docenić rolę rozumu w naszej wierze - kończy wicerektor świdnickiego seminarium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama