Nowy numer 2/2021 Archiwum

XIII Plejada Świętych w Ząbkowicach przejdź do galerii

W finale diecezjalnego konkursu przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych prezentowali postacie ulubionych świętych, niektórzy wybrali własnych patronów.

Na scenie Ząbkowickiego Ośrodka Kultury 22 listopada można było zobaczyć prawdziwą plejadę świętych - od postaci biblijnych, jak Rut Moabitka, przez św. Barbarę, św. Marcina i św. Franciszka z Asyżu aż po świętych z ostatnich dziesięcioleci: Joannę Berettę-Mollę i Jana Pawła II. Dzieci przebrane w stroje nawiązujące do epoki, w której żyli kanonizowani, zaopatrzone były także w atrybuty świętych. I tak św. Katarzyna Aleksandryjska trzymała duże koło, św. Józef - lilię, a św. Piotr miał sieć i łódź. Dzieciom i ich opiekunom nie brakowało pomysłów na uatrakcyjnienie występu: św. Juanowi Diego towarzyszył chór śpiewający meksykańską piosenkę, a św. Alojzemu - dziennikarka realizująca reportaż z placu św. Piotra w Rzymie. Jedni prozą, inni wierszem czy piosenką przedstawiali wybranych świętych - ich życiorys, charakter, zamiłowania i duchowość.

- Plejada Świętych to nasze drugie imieniny. Uczymy chrześcijańskiego sposobu przeżywania uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Nie jest to dzień życia w strachu, ale szacunku dla tych, którzy pięknie przeżyli swoje życie - mówił ks. Krzysztof Ziobrowski, inicjator konkursu.

Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV oraz klasy V-VIII.  Jury oceniało strój i rekwizyt (atrybut) postaci oraz sposób przedstawienia wybranego świętego. Wybór był tak trudny, że w każdej kategorii przyznano po kilka pierwszych miejsc. W tegorocznej Plejadzie Świętych wzięły też udział grupy z wszystkich przedszkoli gminy Ząbkowice.

- Bardzo się cieszę, że to wydarzenie jest organizowane od wielu lat, że zatacza coraz szersze kręgi. Święci mogą być dla nas wzorem, jak żyć, żeby osiągnąć niebo. Oni są też naszymi orędownikami, możemy przez nich wypraszać potrzebne łaski – stwierdził biskup Adam Bałabuch.

Konkurs "Plejada Świętych – Wielkie Imieniny" od 13 lat organizuje ks. Krzysztof Ziobrowski, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Szkoła Podstawowa w Zwróconej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama