Nowy numer 23/2020 Archiwum

Niezwykłe Dolnoślązaczki

Święta Edyta Stein, księżna Daisy von Pless, Marianna Orańska czy Wanda Rutkiewicz - to niektóre bohaterki wystawy, którą obejrzały uczestniczki VII Forum Kobiet w Dzierżoniowie.

„Pomysłowe, odważne, przebojowe, pełne pasji, waleczne. Kobiety, które wyprzedziły swój czas i kształtowały przyszłość. Dolnoślązaczki, których działania miały realny wpływ na rzeczywistość, na rozwój regionu i świata, na życie wielu osób” – tak piszą we wstępie autorzy ekspozycji przygotowanej na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a jednocześnie wieku od przyznania praw wyborczych kobietom.

- Ile wiemy o kobietach, które żyły i działały na Dolnym Śląsku? Czy pamiętamy nazwiska tych, które były ważne? Dla mnie symbolem naszej kobiecej działalności jest Wanda Rutkiewicz. Czy wiecie państwo, że to był pierwszy Polak, który stanął na Mount Evereście, który był na K2? Tak się o niej pisze. Była przebojowa, aktywna, uparta. Jest symbolem tego, co w kobietach niezłomne - mówiła w komentarzu do wystawy Jolanta Maniecka z Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury, gdzie 22 listopada odbyło się spotkanie.

Wspominała też uczone kobiety, które przybyły do Wrocławia ze Lwowa, m.in. Janinę Bogusławską-Jaworską i Bogusławę Jeżowską-Trzebiatowską.

- Kto z nas wie, kim była Marinna Orańska? Dzięki niej rozwinęła się ziemia kłodzka. Kupowała ziemie, wsie i miasta i wprowadzała nowoczesność. Ona nie chciała żyć wygodnie dzięki swoim pracownikom, chciała im dać coś od siebie. Budowała kościoły - takie, jakich ludzie potrzebowali: i katolickie, i protestanckie - kontynuowała polonistka.

- Bez kobiet nie byłoby polskiej historii. Mężczyźni brali udział w powstaniach, włączali się w wydarzenia, które miały przynieść wolność, niepodległość. A kto prowadził wtedy gospodarstwa, kto wychowywał dzieci, kto uczył patriotyzmu, przekazywał polską mowę i wartości? Wracajmy do przeszłości, by odnaleźć kobiety odważne, dzielne, wyjątkowe - zachęcała dzerżoniowianka.

VII Kongres Kobiet w Dzierżoniowie pod hasłem „Niezwykłe…” zgromadził panie z różnych środowisk. Podczas wydarzenia zaprezentowana została Rada Kobiet powołana niedawno w Dzierżoniowie. Uczestniczki wysłuchały jeszcze m.in. wykładu motywacyjnego oraz recitalu Pauliny Lendy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama