Nowy numer 43/2020 Archiwum

Na wskroś maryjni

Choć żaden z kościołów nie nosi wezwania Matki Bożej, nie brak tu śladów i wyjątkowego kultu Maryi.

Pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z XIII wieku. Już wtedy istniał w Doboszowicach kościół, który w kolejnych latach był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany.

Najmłodsza jest renesansowa wieża, która służyła jako obronna, czego śladem są utkwione w niej kamienne kule armatnie. – Ciekawe, że Doboszowice (niem. Hertwigswalde) nigdy nie należały do cystersów ani do Księstwa Ziembickiego. Wszystko wskazuje na to, że panował tu jakiś lokalny ród rycerski i że to była osada rycerska. Były tu zamek i kościół, który pierwotnie był częścią zabudowań zamkowych, co by tłumaczyło jego obronny charakter. W kościele zachowała się też loża, która służyła dawnym właścicielom Doboszowic – opowiada ks. Wojciech Drab, proboszcz, dodając, że loża była nawet podgrzewana przez znajdujące się pod nią palenisko.

W kościele i przy nim zachowało się kilka kamiennych tablic nagrobnych z wizerunkami dawnych władców Doboszowic, a ostatnio odkryto cenne freski z wielu okresów historycznych (miejscami nawet kilkanaście warstw fresków). Wyjątkowa jest również tzw. kaplica Pawłowskich, w której stiuki (materiał zdobniczy w postaci tynku szlachetnego) są, zdaniem historyków sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego, jednymi z najcenniejszych artystycznie na Dolnym Śląsku.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama