Nowy numer 04/2020 Archiwum

Wdziali na siebie nowe szaty

W świdnickiej katedrze trzech alumnów zostało obłóczonych w sutanny. Dla nich to nie tylko strój zewnętrzny, ale i duchowy.

Tradycyjnie 8 grudnia bp Ignacy Dec uroczyście nałożył na Patryka Kruka (z parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wałbrzychu), Mariusza Pastuszyńskiego (z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju) i Wojciecha Wiewiórę (z parafii pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej) strój kapłański.

W homilii przybliżając teologiczny aspekt uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, nawiązał do stroju Bożej Matki, zauważając przy tym, że może on pełnić w życiu człowieka różne funkcje. – Gdy podczas tej Eucharystii nakładamy szaty na młodych kandydatów do kapłaństwa, patrzymy na piękny strój Maryi. Przypominamy sobie, że tak jak w naszym jestestwie mamy widoczne ciało i niewidocznego ducha, tak na ziemi przybieramy się w strój cielesny i duchowy. Patrząc na ten zewnętrzny ubiór, wiemy, że ochrania on wstyd, w którym nasza natura tkwi po grzechu pierworodnym. Szaty przywdziewamy też, by chronić się przed nieprzychylną pogodą, zimnem. Strój ma też walory estetyczne, (…) może także świadczyć o przynależności do określonej grupy zawodowej – wymieniał biskup, podkreślając, że również sutanna spełnia te wymogi.

W jej przypadku jednak ważniejsze jest znaczenie duchowe. – Piękny strój duchowy to nic innego jak nasza przyjaźń z Bogiem, to pielęgnowanie obecności Boga w nas na wzór Maryi. Dzisiaj podczas obłóczyn przypominamy sobie, że ważne jest, byśmy nosili nie tylko czyste, piękne szaty materialne, ale byśmy mieli piękne szaty duchowe. W szaty duchowe przyobleka nas sam Bóg, ale zarazem wzywa, byśmy dbali o ich piękno – mówił bp Dec.

Biskup świdnicki zauważył również, że strój kapłański jest narzędziem ewangelizacji. – Dzisiejsze obłóczyny przypominają nam, że my, duchowni, nosimy strój kapłański nie tylko po to, by być zewnętrznie rozpoznawalni, ale także po to, by przypominać, że oprócz wartości ziemskich istnieją jeszcze wartości niewidzialne, wskazane przez Boga, które są źródłem ludzkiego szczęścia – podkreślił.

Po homilii poświęcił sutanny, komże i birety kleryków trzeciego roku, które pomogli im nałożyć proboszczowie, przełożeni i klerycy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama