Nowy numer 04/2020 Archiwum

Święto ludzi ciężkiej pracy

Choć w Wałbrzychu i Nowej Rudzie-Słupcu nie ma kopalń, gwarkowie kultywują tradycje górnicze i po raz kolejny 4 grudnia obchodzili Dzień Górnika.

Uroczyste Msze św. pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca oraz spotkania pod pomnikami upamiętniającymi kilkusetletnią historię górnictwa, a także parady, złożyły się na świętowanie Barbórki.

– Jesteście dla nas przykładem pracowitości, trudnej i niebezpiecznej pracy pod ziemią, ale też pobożności. Dziękujemy wam, że nie zapominacie, kim byliście, że przedłużacie tradycje górnicze – wyrażał wdzięczność w homiliach bp Ignacy.

W wałbrzyskim kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów przypomniał postać patronki gwarków.

– Dzisiaj patrzymy na św. Barbarę. W jej życiorysie legenda przeplata się z historią. Jedno jest pewne, że zdobyła świętość przez męczeństwo. Jej ojciec był poganinem. Gdy stała się chrześcijanką, więził ją i domagał, by powróciła do dawnych bożków. Ona się na to nie zgodziła. Odnalazła Oblubieńca, Jezusa Chrystusa, i powiedziała, że przy Nim wytrwa. To ją kosztowało życie – mówił ordynariusz świdnicki.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama