Nowy numer 49/2020 Archiwum

"Te Deum laudamus" za miniony rok

W świdnickiej katedrze bp Ignacy Dec wraz z kapłanami i laikatem dziękowali za miniony rok jubileuszu 15-lecia diecezji świdnickiej.

W sylwestrowy wieczór pasterz diecezji tradycyjnie przewodniczył Mszy św. i nabożeństwu eucharystycznemu po jej zakończeniu. W ten sposób dziękował za miniony rok 2019, podsumowując nie tylko to, co bezpośrednio dotyczyło diecezji świdnickiej, ale i światowej polityki czy życia Kościoła.

- W minionym roku Kościół katolicki w Polsce prowadził duszpasterstwo pod hasłem "W mocy Bożego Ducha". Był to drugi rok duszpasterski poświęcony sakramentowi bierzmowania. Wraz z pierwszą niedzielą Adwentu podjął nowy, trzyletni program duszpasterski, pod hasłem "Eucharystia daje życie". Hasłem obecnego, pierwszego roku tego programu, są słowa "Wielka tajemnica wiary". W skali krajowej w odchodzącym roku zmniejszyła się ilość zgłoszonych kandydatów do kapłaństwa - przypominał biskup, wymieniając następnie kolejne wydarzenia w diecezji świdnickiej, związane z obchodami jubileuszu 15-lecia.

Tradycyjnie przedstawił również statystykę swoich posług. Udzielił chrztu św. 10 dzieciom, a sakramentu bierzmowania 2509 osobom. Wyświęcił 10 kapłanów i pożegnał 24 osoby (w tym 4 księży). W ciągu roku wygłosił 362 homilie, 420 przemówień, 3 wykłady, 2 serie rekolekcji i 1 katechezę w Radiu Maryja. Napisał 5 listów pasterskich,wydał ponad 200 publikacji (w tym 7 książek), a w ciągu 143 dni dyżuru w Świdnickiej Kurii Biskupiej, przyjął  891 osób. Poza tym prowadził wykłady z filozofii w seminarium dla kleryków I i II roku, odwiedził z wizytacją kanoniczną 2 dekanaty i aż 10 razy był na Jasnej Górze. Gratulujemy i życzymy błogosławionego 2020 roku!

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama