Nowy numer 21/2020 Archiwum

Kościół to dla nich wspólnota

Jednoczą się w tym, co dobre, hojnie dzieląc się wiarą i dobrami doczesnymi.

Historia parafii sięga XIII wieku. Pierwsza wzmianka na temat istnienia wsi, a zarazem istnienia kościoła parafialnego pochodzi z 1268 r.

Wiadomo jednak, że świątynia musiała powstać dużo wcześniej, a parafia została hojnie uposażona w 92 ha pola.

Jak podaje schematyzm diecezji świdnickiej: „według dokumentu kard. Jana z 14 stycznia 1376 r. parafia Witoszów wchodziła w skład dekanatu świdnickiego. Od 1654 r. do 1773 r. miejscowość należała do jezuitów w Świdnicy. Do 1945 r. był to kościół obsługiwany przez duszpasterzy ze Świdnicy. Erygowanie samodzielnej placówki duszpasterskiej nastąpiło w 1946 roku”. Co do samej budowli, to została ona przebudowana na początku XVI w. w stylu renesansowym, a później odrestaurowana w 1846 r. w stylu barokowym. W XX w. wyremontowano hełm wieży, dostosowano prezbiterium do potrzeb liturgii posoborowej, a w latach 2008–2016 przeprowadzono gruntowny remont kościoła. We wnętrzu na uwagę zasługują: renesansowa empora organowa, barokowe ołtarze boczne, chrzcielnica i rzeźby na konsolach: św. Mikołaja, św. Ignacego Loyoli, św. Jana Nepomucena i dwie Madonny z Dzieciątkiem.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama