Nowy numer 09/2020 Archiwum

Święty upokorzony. Winnych nie znaleziono

Policja nie wykryła sprawców znieważenia pomnika św. Jana Pawła II w Świebodzicach. Dochodzenie zostało zamknięte.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło z 25 na 26 lipca. Nieznany sprawca zawiesił na postumencie tablicę z napisem: „Kryłem pedofilów. Nie płacę VAT-u, PiT-u, ZUS. A Ty?”. Zawieszono ją na sznurku, opasując nim nogi postaci papieża.

„Musiało się to stać po 24.00, bo mniej więcej o tej porze powiadomili nas o tym, że przy pomniku coś się dzieje, mieszkańcy. Gdy jednak pojawiliśmy się około 00.20 na miejscu, na pomniku został jedynie sznurek. Mieszkańcy, których spotkaliśmy w pobliżu pomnika, niczego nie widzieli. Kilka dni później odezwali się do nas młodzi mieszkańcy Świebodzic. Tablicę zauważyli podczas przypadkowego spaceru pod pomnikiem. Zdjęli ją od razu i schowali. – Nie zgadzamy się z tym, co tam napisano – mówili nam. – Dlatego ją zabraliśmy” – podaje „Gazeta Świebodzic”, dodając, że młodzi chcieli, by sprawą zajęła się policja.

Zgodnie z prawem każdy, „kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności” (Art. 261. KK).

Dochodzenie trwało pół roku. Niestety, mimo chęci, nie udało się znaleźć sprawcy.

Znieważony pomnik w Świebodzicach.   Znieważony pomnik w Świebodzicach.
Gazeta Świebodzic
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama