Nowy numer 43/2020 Archiwum

Włączają się w pomoc ofiarom pedofilii

W diecezji świdnickiej powołano koordynatora ds. współpracy z Fundacją św. Józefa, utworzoną przez KEP jako wsparcie dla osób wykorzystanych seksualnie.

Dekret wręczono w samo południe 16 stycznia ks. Damianowi Mroczkowskiemu z wydziału katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej. Jego zadaniem ma być koordynacja współpracy między diecezją świdnicką a utworzoną w 2019 r. przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacją św. Józefa.

"Fundacja św. Józefa powołana została przez biskupów na odbywającym się w dniach 8-9 październka 2019 r. w Warszawie 384. zebraniu plenarnym KEP. Jej celem jest wspomaganie istniejących inicjatyw i podejmowanie nowych działań na rzecz różnorakiej pomocy osobom skrzywdzonym przez osoby duchowne" - czytamy w dekrecie, który otrzymał ks. Mroczkowski. 

Założenia fundacji szerzej wyjaśnia Prymas Polski.  – Powołanie fundacji to wyraz solidarności Kościoła w Polsce z pokrzywdzonymi. Wierni, jak i całe społeczeństwo, oczekują jednoznacznego zaangażowania i konkretnego działania ze strony Kościoła w walce z dramatem wykorzystania seksualnego. Konieczne jest kontynuowanie istniejących oraz podejmowanie nowych systematycznych działań na rzecz osób zranionych we wspólnocie Kościoła, zarówno przez niektóre osoby duchowne, jak też innych sprawców związanych z działalnością edukacyjną i duszpasterską Kościoła - mówił w październiku abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

"Działalność fundacji ma mieć charakter ogólnopolski. Fundacja będzie świadczyć wieloraką pomoc pokrzywdzonym we współpracy z konkretną diecezją i z istniejącymi dziełami oraz inicjatywami, jak Centrum Ochrony Dziecka czy „Zranieni w Kościele”. Na wsparcie mogą liczyć osoby skrzywdzone w dzieciństwie lub młodości, w stanie niepełnosprawności lub bezradności, gdy sprawcami wykorzystania seksualnego byli duchowni lub inne osoby zaangażowane w aktywność wychowawczą, edukacyjną oraz duszpasterską Kościoła.

Celem fundacji nie jest spełnienie roszczeń finansowych niektórych skrzywdzonych, ani nie jest ona w żadnym wymiarze funduszem odszkodowawczym. Jest natomiast dziełem, które ma na różne sposoby i we współpracy z istniejącymi inicjatywami oferować zorganizowaną pomoc i prawdziwą solidarność, której osoby pokrzywdzone bardzo potrzebują" - dodaje KAI.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama