W czasie Mszy św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, homilię żegnającą zmarłego biskupa wygłosił bp Ignacy Dec z diecezji świdnickiej.
To kulminacyjny punkt uroczystości pogrzebowych zmarłego 17 stycznia 2020 r. bp. Stanisława Stefanka, biskupa seniora diecezji łomżyńskiej.
- 26 października 1996 r. został przeniesiony na urząd biskupa diecezjalnego diecezji łomżyńskiej. 17 listopada 1996 r. odbył się ingres do katedry św. Michała Archanioła w Łomży. W diecezji tutejszej przeprowadził synod diecezjalny, utworzył Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, Centrum Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz okno życia. Promował ruchy prorodzinne jak Ruch Rodzin Nazaretańskich, Domowy Kościół i wspólnoty Focolari. Zainicjował otwarte studium dla małżonków, a także marsze dla życia i dni młodzieży. Założył Radio Nadzieja i muzeum diecezjalne. Przeprowadził renowację kościoła katedralnego. W roku 2006 konsekrował biskupa pomocniczego łomżyńskiego Tadeusza Bronakowskiego, a w 2011 r. był współkonsekratorem podczas sakry biskupa diecezjalnego łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. W ramach KEP został członkiem Komisji ds. Rodziny, a następnie pełnił w niej funkcję przewodniczącego w latach 1994-2007. Ponadto należał do Komisji ds. Misji (1980-1989), Komisji ds. Zakonnych (1980-1994) i Komisji ds. Liturgii (1989-1994). W styczniu 1993 r. został członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny. 11 listopada 2011 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego diecezji łomżyńskiej. Dzisiaj zaś modlimy się za spokój jego duszy - przypominał na początku Mszy św. pogrzebowej 23 stycznia przewodniczący liturgii abp Stanisław Gądecki.
Bp Ignacy Dec w czasie homilii pogrzebowej bp. Stanisława Stefanka.Również w homilii bp Ignacy Dec zwrócił uwagę na oddanie zmarłego biskupa służbie małżeństwu i rodzinie. Dziękował też za kolejne etapy życia bp. Stefanka.
- Panie Boże, nasz Ojcze, podczas tej Eucharystii, dziękujemy Ci za dar życia i za każde dobro, które zostawiłeś na tym świecie, w sercach i umysłach ludzi przez posługę księdza biskupa Stanisława. Dziękujemy najpierw za jego rodzinny dom w Majdanie Sobieszczańskim na Lubelszczyźnie, za jego bogobojnych rodziców, za wychowanie religijne i patriotyczne, za to niezapomniane wiano wyniesione od mamy i taty. Nasz Niebieski Ojcze, dziękujemy za dar powołania kapłańskiego, którym obdarzyłeś przed laty maturzystę Stanisława, które wypełniał w Zgromadzeniu Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Dziękujemy za dar święceń kapłańskich, otrzymamy w dniu 28 czerwca 1959 roku w Poznaniu z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka. Boże w Trójcy Świętej Jedyny, dziękujemy, że w młodym kapłanie wzbudziłeś miłość do Pisma Świętego, że na jego kapłańskiej drodze postawiłeś wspaniałych mistrzów najpierw w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a potem w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie ukształtowała się jedna ze ścieżek jego kapłańskiej posługi. Była to posługa myślenia, posługa naukowo-dydaktyczna, wytyczona przez wspaniałego mistrza i pasterza - ks. abp. Kazimierza Majdańskiego, który zaszczepił w kapłanie Stanisławie miłość do małżeństwa i rodziny. Boże, nasz Ojcze, dziękujemy za siedemnastoletnią posługę ks. biskupa Stefanka w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przy boku ks. abp. Kazimierza Majdańskiego (1980-1996) i za piętnastoletnie pasterzowanie biskupie w Kościele łomżyńskim (1996-2011). Dziękujemy, że tak wiele osób przez spotkanie z biskupem Stanisławem odnalazło Ciebie; uwierzyło w Chrystusa, rozpoznało w Nim swego Przyjaciela i Zbawiciela - podkreślał bp Ignacy.
W uroczystości wzięli udział biskupi, kapłani i wierni z całej Polski. Odczytano także kondolencje od Ojca Świętego i Prezydenta RP. Głos zabrali także przedstawiciele obu diecezji, w których posługiwał zmarły biskup. Po zakończeniu Mszy św. złożono ciało zmarłego biskupa w katedrze łomżyńskiej.Wcześniej natomiast bp Janusz Stepnowski zachęcił w liście do diecezjan, aby uwzględniając wrażliwość bp. Stefanka na sprawy związane z obroną życia i rodziny, zamiast kwiatów złożyć ofiarę przeznaczoną na Fundusz Obrony Życia.
Trumna otoczona kapłanami i wiernymi modlącymi się w czasie Mszy św. pogrzebowej.Dodajmy, że już w poniedziałek 20 stycznia od godz. 17 wystawiono trumnę z ciałem zmarłego w kaplicy Domu Wspólnoty Kapłańskiej. Dzień później trumna została wystawiona w kościele pw. Wniebowzięcia NMP (kościół seminaryjny), a w środę wieczorem trafiła do katedry łomżyńskiej, gdzie do godz. 21 trwało modlitewne czuwanie ruchów i stowarzyszeń diecezji łomżyńskiej.