Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wzór kapłana – z Łucka dla Świdnicy

W katedrze bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. upamiętniającej jednego z najdłużej służących proboszczów parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława.

W homilii 26 stycznia, dokładnie 25 lat od śmierci ks. Dionizego Barana (26 stycznia 1995 r.), przypomniał jego sylwetkę.

– Urodził się 4  października 1913 r. w niewielkim miasteczku – w Sieniawie nad Sanem, koło Jarosławia, w dzisiejszym powiecie przeworskim, w Galicji, w zaborze austriackim. Jego rodzice Jan i  Zofia z d. Buśko mieli cztery córki i dwóch synów. Z rodzinnego domu wyniósł spadek w postaci dobrego religijnego i patriotycznego wychowania. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej miejscowości, zaś do liceum uczęszczał w Leżajsku, a następnie w Jarosławiu. Wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego we Lwowie, które zakończył maturą w 1934 r. Po odkryciu powołania kapłańskie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w  Łucku na Wołyniu – przypominał biskup czasy młodości byłego katedralnego proboszcza.

Opisując historyczne tło rozwoju powołania ks. Barana, biskup wymienił placówki, w których posługiwał wspominany kapłan. – Po święceniach, które przyjął 15 października 1939 r., w trudnym okresie wojennym, w latach 1939–1943 był kolejno kapelanem sierocińca w Łucku, proboszczem parafii Perespa k. Kowla, wikariuszem w Kowlu i proboszczem parafii Sienkiewiczówka w  dekanacie Łuck. Wiosną 1943 r. nasiliły się mordy band UPA na Wołyniu. Ksiądz Baran kilkakrotnie cudownie uniknął śmierci. Ze swoimi ludźmi z Sienkiewiczówki schronił się w Łucku. Tam bp Szelążek mianował go proboszczem katedry łuckiej. W katedrze zakończył swoją dwuletnią posługę latem 1945 r. i w sierpniu tegoż roku wraz z polską ludnością musiał opuścić Łuck. Poprzez Lublin, gdzie przebywał kilka miesięcy, przybył na tzw. Ziemie Odzyskane, do Wrocławia, skąd skierowano go do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w  Brzegu nad Odrą – mówił bp Ignacy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama