Nowy numer 43/2020 Archiwum

10. rocznica śmierci ks. Ryszarda Dominika

Dokładnie 31 stycznia 2010 r. odszedł zasłużony proboszcz kłodzkiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dekadę po śmierci przypominamy sylwetkę prałata.

Ksiądz Ryszard Dominik urodził się 22 października 1938 r. w Charzewicach. Po zdaniu egzaminu maturalnego wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, po którego ukończeniu otrzymał święcenia kapłańskie 23 czerwca 1963 roku w Zgorzelcu. Następnie pracował jako wikariusz w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, a także w parafii św. Teresy i św. Bonifacego we Wrocławiu oraz w Radkowie i Bystrzycy Kłodzkiej.

W 1971 roku został powołany przez abp. Bolesława Kominka na funkcję proboszcza nowo utworzonej parafii w Długopolu Dolnym pw. św. Jerzego. Zajął się tam jej sprawną organizacją. W 1981 roku na polecenie abp. Henryka Gulbinowicza rozpoczął organizację nowej kłodzkiej parafii, która miała obejmować swoim zasięgiem zachodnią część miasta – osiedle im. Kruczkowskiego. W 1982 roku został jej pierwszym proboszczem i jednocześnie dziekanem dekanatu kłodzkiego.

Od podstaw wybudował najpierw ośrodek duszpasterski z kaplicą, mimo nieprzychylnej postawy ówczesnych komunistycznych władz miasta, oraz nowy kościół, który miał stanowić wotum z okazji 1000-lecia archidiecezji wrocławskiej. 18 maja 2009 roku w uznaniu za zasługi został odznaczony przez papieża Benedykta XVI tytułem prałata. 22 czerwca tego samego roku zrezygnował z kierowania parafią i dekanatem, przechodząc na emeryturę. Jego stan zdrowia pogarszał się, zmarł 31 stycznia 2010 roku w szpitalu powiatowym w Kłodzku. Został pochowany przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. w Kłodzku.

"W ostatniej drodze księdza prałata Dominika towarzyszyło mu kilkudziesięciu kapłanów z całej metropolii wrocławskiej, wśród nich m.in. koledzy kursowi, księża infułaci Adam Drwięga z Wrocławia i Kazimierz Jandziszak ze Świdnicy. Licznie przybyli również pracownicy kłodzkiego magistratu, z burmistrzem Bogusławem Szpytmą i jego zastępcami: Henrykiem Urbanowskim i Witoldem Krzelowskim oraz dyrektorem Kłodzkiego Centrum Kultury i Sportu Andrzejem Dąbrowskim. O tym, jak wielką sympatią i szacunkiem cieszył się zmarły ksiądz prałat, świadczy obecność na Mszy ogromnej rzeszy nie tylko parafian, ale i mieszkańców Kłodzka oraz wiernych z innych wspólnot parafialnych należących do dekanatu Kłodzko. 

Żałobnym ceremoniom przewodniczył ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec. Rozpoczynając Eucharystię, ksiądz biskup podkreślił m.in. że ks. prał. Ryszard Dominik był związany z Kłodzkiem od prawie trzydziestu lat, a przez dwadzieścia lat był także dziekanem dekanatu Kłodzkiego. – W postawie wiary, miłości i wdzięczności przekażemy dzisiaj zmarłego ks. prał. Ryszarda Bogu Ojcu. Wyrażamy ogromną wdzięczność Panu Bogu za dar tego wspaniałego kapłana, który potrafił w bardzo trudnym czasie wybudować tę świątynię – podkreślał ordynariusz świdnicki" (Kurier Kłodzki, nr 3 (36), marzec 2010).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama